Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

FinTech Daily: Nová generace bluetooth bankomatů

Isbank představuje novou generaci bluetooth bankomatů​. Banka fungující pouze přes mobilní aplikaci má hodnotu 5,7 miliard korun – a to ještě nebyla ani spuštěna. Apple Pay v Číně začátkem příštího roku. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Isbank představuje novou generaci bluetooth bankomatů

Turecká Isbank uvažuje o vyměnění všech svých bankomatů novou generací přístrojů, které jsou v porovnání s bankomaty, které známe dnes zcela inovativní. Nemá totiž žádné tlačítka, ani se do něj nevkládá platební karta. K jejich ovládání se používá smartphone, který se přes QR kód nebo bluetooth spojí s bankomatem.

Bankomat se používá následovně: Uživatel se přihlásí do aplikace, které má ve svém smartphonu a zapne si bluetooth. Je vyzván ke zvolení účtu, ze kterého chce vybírat peníze. Následně klikne na možnost „výběr hotovosti“ a zvolí požadovanou částku. Poté už jen přiblíží telefon k bankomatu. Zařízení si prý s telefonem vymění informace během méně než jedné desetiny vteřiny.

Banka fungující pouze přes mobilní aplikaci má hodnotu 5,7 miliard korun – a to ještě nebyla ani spuštěna

Britská banka Atom v úterý oznámila, že prodala svůj 29,5% podíl španělské bankovní skupině BBVA za 45 milionů liber. To znamená, že 18 měsíců stará banka, která ještě ani nebyla spuštěna a bude fungovat jen a pouze přes mobilní aplikaci, získala k dnešnímu dni už investice v celkové výši 135 milionů liber. BBVA vlastní nyní největší podíl. Jejich investice oceňuje společnost na zhruba 150 milionů liber (5,7 miliard korun).

Atom je jedním z mnoha fintech startupů, který věří, že ukradne velkým hráčům část klientů, kteří jsou nyní nespokojení. CEO Atom, Mark Mullen, dříve pracoval pro HSBC. Aplikace má být spuštěna začátkem příštího roku.

Apple Pay v Číně začátkem příštího roku

The Wall Street Journal oznámil, že Apple uzavřel partnerství se čtyřmi hlavními bankami v Číně. Začátkem roku 2016 tam plánuje zprovoznit Apple Pay.

Z finančního hlediska není Apple Pay pro Apple významným zdrojem zisků, přesto na oblast plateb soustředí Apple poměrně velkou pozornost. Vidí v něm totiž další možnou cestu, jak vrýt produkty Apple do života svých zákazníků.

Čína se navíc stává stále důležitějším trhem pro Apple. V posledním reportovaném čtvrtletí se tam prodeje iPhonů téměř zdvojnásobili. Celý „The Greater China region“, zahrnující kromě Číny i Hong Kong, Macao a Tchaj-wan, pak představuje téměř jednu čtvrtinu celkových prodejů Applu.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter