FinTech Daily o expanzi crowdfundingu a zájmu politiků

Britský crowdfunding silně expanduje. Australská vláda podporuje FinTech. Square nabízí novou digitální peněženku.

Raketa jménem crowdfunding

Velká Británie patří mezi celosvětové lídry v oblasti finančních technologií. Velká většina, nejen fintech, startupů vzniká právě ve Spojeném království, přičemž k jejich financování je využíván především crowdfunding.

Potvrzuje to poslední studie datové společnosti Beauhurst, která poukazuje na crowdfunding jakožto nejrychleji expandující metodu financování, resp. investování do, britských společností. Report uvádí, že v roce 2015 bylo pomocí sledované finanční alternativy dohromady použito 4,9 miliardy liber v rámci 2989 transakcí, přičemž největší z nich dosáhla 205 milionů liber (viz infografika).

Za tímto číslem stojí především intenzivní boom crowdfundingových platforem, díky kterému se objem celkových transakcí mezi 2014 a 2015 zvýšil o 45 %. Predikce společnosti pak počítá s tím, že se tento trend nejen udrží, ale navíc ještě urychlí, což by ve výsledku mělo z letošního roku vytvořit nový rekord.

Australský premiér zakládá fintech poradenskou skupinu

Stejnou cestou jako Velká Británie se vydala i Austrálie, které se postupně stává hegemonem finančních technologií v asijsko-pacifické oblasti. Tento trend si uvědomuje i politické vedení země, a proto se premiér Malcolm Turnbull rozhodl založit poradenskou skupinu pro oblast fintechu.

„Fintech je revoluční inovace, které povede k zefektivnění finančních trhů, stejně tak i ke zlepšení vztahu mezi obchodníkem a zákazníkem,“ přepisuje server Fintech Finance slova premiéra. „Crowdfunding, peer-to-peer financování, mobilní platby, digitální měny a robo-poradci, to vše povede k rozšíření klientských možností a zároveň i k větší konkurenci,“ dodal Turnbull.

Square rozšiřuje služby

Ve světě mobilních plateb jako poslední expandovala aplikace Square. Vzhledem k silnému konkurenčnímu prostředí, kde dominuje PayPal či Venno, se tvůrci peer-to-peer platební služby s emblémem čtverce rozhodli rozšířit svou aplikaci o možnost uložení volných disponibilní prostředků v rámci digitální peněženky.

Pravdou je, že Square si stavěl především na větší jednoduchosti a rychlosti, například v porovnání se služnou PayPal, což nově vzniklá možnost uložení peněz lehce komplikuje. Na druhou stranu, v rámci uživatelské expanze by nová možnost mohla přilákat klienty, pro které je mobilní depozitum klíčovou záležitostí.

Pro ty, kteří o tzv. „Square Cash Drawer“ zájem mít nebudou, se nic nemění, jelikož jeho využití je nepovinné. Uživatelé tak mohou zůstat u svých bankovních účtů napojených na aplikaci nebo si část peněz uložit v nové digitální peněžence.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter