FinTech Daily: Platby klidně i prstýnkem

Platby klidně i prstýnkem. Bankovnictví roku 2020. Banky proti, nebo dohromady s FinTech společnostmi? To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Platby klidně i prstýnkem

S implantováním čipů pro bezkontaktní platby do všeho možného se doslova roztrhl pytel. Můžeme dnes platit telefony, hodinkami nebo třeba náramky. Mnoho bank i vydavatelů platebních karet nabízí i samolepky nebo žetony, které si můžeme nalepit na libovolný předmět, který používáme denně a platit s ním.

Nyní už tu máme i světově první platební prstýnek. Přišla s ním společnost KERV. Cílí s ním na všechny, kteří považují nepraktické nebo i nebezpečné s sebou nosit peněženku a platební kartu, nebo například na sportovce, kterým všechno ostatní kromě prstýnku může při sportu vadit. Prsten není nutné dobíjet ani párovat s žádným dalším zařízením; je vodotěsný a umožní vám připadat si při placení u pokladny jako rytíř Jedi. K dispozici je v mnoha velikostech a v bílé nebo černé variantě.

Bankovnictví roku 2020

V několika budoucích letech nás čeká pokrok. Základní technologie pro každou z nich jsou již dostupné. Zde je pět předpovědí pro rok 2020, (nebo dříve?):

1) Finanční cestování: Automatické upozornění banky, nebo vydavatele karty na přesnou polohu, aby zajistila schválení, ať jste kdekoli.

2) přehled a informace o výdajích: pomocí snadno přístupné databáze, s jednoduchými vyhledávacími funkcemi. Umístění výdajů podle místa, nebo jiných podmínek.

3) rodinná integrace: jednoduché přidání rodinných příslušníků na jeden účet. Poté bude jednodušší spravovat sdílené půjčky, úspory a informace o financích všech ve skupině jako v případě Dropboxu, nebo Evernote.

4) už žádná hesla: hesla, přihlašovací údaje a podobně? V následujících letech je vystřídají zařízení na biometrickou identifikaci.

5) pojištění v reálný čas: Pojištění „na požádání“. Připojištění auta, podnikání, hostů na vaší oslavě, s transparentní cenou. Bude za pět let stačit jen vybrat správné tlačítko?

Banky proti, nebo dohromady s FinTech společnostmi?

Banky si uvědomují hrozbu FinTech společností a snaží se proti nim bojovat zakládáním svých inkubátorů a dalších iniciativ. Při inovacích svých služeb narážejí na rozdíl od startupů na překážky i díky své velikosti a organizační struktuře. Naopak zakladatelům startupů stačí i třeba jen jeden souhlas kapitálového sponzora.

Společná budoucnost je ale také možná. Sun Tzu věří ve spolupráci. Pragmatičtí inovátoři by podle něj měli zaměřit svou strategii vstupu na trh právě na spolupráci s bankami. Ale i banky by měly hledat mezi novými právě ty významné inovace. Vítězem v takovém případě bude konečný zákazník.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter