Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

FinTech Daily: Šest nejvíce cool lidí v britském FinTech

Finanční technologie známé jako FinTech se ve Velké Británii neustále rozvíjejí. Startupy se objevují všude možně od crowdfundingu přes peer-to-peer úvěry až k blockchainu. Britské FinTech startupy získaly v loňském roce podle KPMG 962 milionů dolarů na financování svých plánů. Londýn sám o sobě z toho představuje 743,7 milionů dolarů. Podívejte se na ty nejvíce „cool“ osobnosti v britském FinTech.

  1. Tom Blomfield — Mondo, spoluzakladatel a generální ředitel

Co firma dělá: Digitální banka

Počet zaměstnanců: 14

Celkový objem finančních prostředků: 11,6 miliónů dolarů (8 miliónů liber)

Proč je cool: Blomfield je generálním ředitelem rychle rostoucí londýnské FinTech aplikace Mondo, která se profiluje jako banka bez fyzických poboček. Mondo rozjela v únoru populární kampaň na crowdfundingové stránce CrowdCube, jež se stala tak populární, že se stránka zhroutila. Navzdory tomu Mondo stihla nasbírat 1 000 000 liber během pouhých 96 sekund. Před startem Mondo byl Blomfield jedním ze spoluzakladatelů dalšího FinTech startupu GoCardless.

  1. Taavet Hinrikus — TranferWise, spoluzakladatel a generální ředitel

Co firma dělá: Online mezinárodní převody peněz

Počet zaměstnanců: 500

Celkový objem finančních prostředků: 91 miliónů dolarů (62,5 miliónů liber)

Proč je cool: Jestliže se říká, že TransferWise je jednorožcem londýnské vzkvétající FinTech scény, pak Taavet Hinrikus je jeho tváří. Hinrikus pomáhá TransferWise expandovat globálně. Společnost nedávno podepsala smlouvu s estonskou největší bankou a spustila americko-mexický koridor pro transfer peněz ve výši 25 miliard dolarů. Startup se snaží dělat více bankovních fúzí a hodně se šušká o novém kole financování.

  1. Eileen Burbidgeová — Passion Capital, partner / vyslankyně vlády pro FinTech 

Co dělá: Business angel / poradce

Počet zaměstnanců: 9

Celkový objem finančních prostředků: 130 milionů dolarů (90 miliónů liber)

Proč je cool: Burbidgeová je business angel, která investovala do známých FinTech startupů, jako jsou GoCardless a Mondo. Je také jednou z nejznámějších tváří londýnské startupové scény. Je rovněž předsedkyní Tech City UK, zvláštní vyslankyní ministerstva financí Spojeného království pro FinTech a jedním z obchodních poradců premiéra Davida Camerona. 

  1. Ollie Purdue — Loot, spoluzakladatel a generální ředitel

Co firma dělá: Aplikace pro úvěrování studentů

Počet zaměstnanců: 8

Celkový objem finančních prostředků: 290 900 dolarů (200 000 liber)

Proč je cool: Purdueovi je jen 22 let a už vymyslel Loot. Jedná se v podstatě o předplacenou kartu, která pomáhá studentům řídit a sledovat výdaje. I přes jeho mladý věk jedná podle zdrojů blízké Lootu jeho startup s RBS a je blízko ohlášení získání finančních prostředků ve výši 1 milionu liber. 

  1. Pam Burtonová — Funding Circle, provozní ředitelka

Co firma dělá: Peer-to-peer věřitel

Počet zaměstnanců: 570

Celkový objem finančních prostředků: 300 milionů dolarů (206,2 milionu liber)

Proč je cool: Burtonová má na starosti provoz Funding Circle na domácím trhu ve Velké Británii. Funding Circle dosud půjčili více než 1 miliardu liber malým a středním podnikům prostřednictvím své platformy a firma byla loni oceněna na 1 miliardu dolarů (690 milionů liber).

Pam byla dříve vedoucí evropských marketingových operací v LoveFilm a v roce 2015 získala cenu Women in Digital od Google.

  1. Anthony Watson — Uphold, generální ředitel 

Co firma dělá: Platforma založená na blockchainu, která umožňuje lidem ukládat a přesouvat peníze z celého světa za nízké poplatky

Počet zaměstnanců: 87

Financování: 22 miliónů dolarů (15,1 miliónu liber)

Proč je cool: Bývalý vedoucí oddělení IT u Nike a Barclays se nedávno stal předsedou Labour’s Business a Enterprise Council a v únoru byl jmenován nejvlivnějším LGBT obchodním lídrem ve Velké Británii podle The Daily Telegraph.

Anthony Watson je také členem Národního představenstva, pokladníkem a předsedou finančního výboru GLAAD. Mezi tím vším je generálním ředitelem Upholdu, což je mezinárodní peněžní platforma, jejímž cílem je, aby se obchodování stalo dostupné pro všechny.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter