Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

FinTech Daily: Shopify začne nabízet službu cash advance

Shopify začne také nabízet cash advance, PayPal narostly tržby o 19 % a Citi Ventures Investuje do on-line věřitele BlueVine. O tom se dočtete v dnešním vydání FinTech Daily.

Shopify začne také nabízet cash advance

Pokud jste FinTech společnost a neangažujete se v úvěrových obchodech, jste ještě vůbec FinTech?

Ve stopách PayPal a Square oznámila včera e-commerční softwarová společnost Shopify, že začne také nabízet službu cash advance pro majitele podniků, kteří využívají její software. Tento program nazvaný Shopify Capital umožní způsobilým Shopify obchodníkům získat paušální hotovost výměnou za fixní procento z jejich každodenního prodeje. Cash advance je oblíbenou službou u malých podniků, které nemají čas nebo obchodní historii, aby získaly úvěr od banky.

Oznámení Shopify přichází více než dva roky poté, co platební společnosti PayPal a Square začaly nabízet podobné programy. Momentálně tyto společnosti, které se zaměřují na malé a střední podniky, vidí tento trh jako způsob, jak vytvořit nový zdroj příjmů, který by mohl být prodán stávajícím zákazníkům. A doufají, že jim to pomůže si je udržet. Vstupují tak do přeplněného prostoru on-line alternativních půjček, který se rozrostl především v posledních letech.

Cash advance mělo v minulosti smíšenou pověst v důsledku skrytých poplatků a riziku podnikání s tím spojené. Ale internetové firmy jako Shopify se snaží odstranit jejich stigma a slibují s předstihem zveřejnit, jak se bude platit za tuto službu. Square se nedávno přeorientoval z nabízení cash advance k poskytování skutečných úvěrů.

Postupem času se dá očekávat, že i další internetové společnosti začnou nabízet půjčky pro malé podniky. 

PayPal narostly tržby o 19 %

PayPal včera reportovala výsledky tržeb za první čtvrtletí letošního roku, které narostly o 19 % a jde tak od počátku funkčního období současného generálního ředitele o nejlepší čtvrtletí vůbec. PayPal tak upevňuje svou pozici v oboru.

Po roce, ve kterém došlo k oddělení od bývalé mateřské společnosti eBay a byla uzavřena řada vysoce postavených akvizic, zvýšila tato technologická firma založená v San Jose svůj platební objem a rozrostla se rovněž její aktivní zákaznická základna. Tyto faktory vedly k vynikajícím finančním výsledkům, které předčily očekávání Wall Street.

Po zveřejnění příjmů při rozhovoru pro FORBES řekl generální ředitel Schulman, že výkon PayPal může být přičten k obnovenému zájmu společnosti o zlepšení vztahů se zákazníky. Začátkem tohoto roku společnost předělala a obnovila svou PayPal aplikaci a také rozšířila dosah One Touch, což je její mobilní pokladní služba, která má nyní 21 milionů uživatelů.

„Když máte 184 milionů aktivních účtů a toto číslo se pohne za čtvrtletí byť jen o jeden bod, jde o významný pohyb,“ řekl Schulman.

Citi Ventures Investuje do on-line věřitele BlueVine

Kalifornský startup plánuje využít investice na pomoc při budování své cloudové faktoringové platformy pro malé podniky a k expandování do nových segmentů trhu. BlueVine nabízí úvěrové linky pro malé firmy hledající zálohy na splatné faktury v horizontu sedmi až devadesáti dní.

Startup „nastavuje průmyslové standardy v poskytování širšího přístupu ke kapitálu o snadno ovladatelné digitální platformě tím, že řeší klíčové bolestné body, jako je řízení cash flow“, řekl Arvind Purushotham, který je generálním ředitelem a zároveň jednou z hlavních postav Citi Ventures, jenž patří do skupiny Citigroup.

„Začátkem letošního roku BlueVine získalo finanční prostředky ve výši 40 milionů dolarů a je tak na cestě k získání více než 200 milionů dolarů pracovního kapitálu v roce 2016“, dodal Purushotham.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter