FinTech Daily: Tesla míří do vzduchu, Swift fandí bitcoinu

SWIFT přichází na chuť bitcoinu. Americký výrobce elektrických aut se chce vznášet. Baterie telefonů s rekordní výdrží. Dnešní výběr aktualit ze světa FinTech.

Nová platební iniciativa s přispěním bitcoinu

Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci, zkráceně SWIFT, přichází na chuť digitálním měnám. Do středu její pozornosti se dostala technologie blockchain, kterou dle informací serveru Bitcoinsahoy použije k vytvoření nové globální iniciativy převodu peněz.

Cílem společnosti je poskytnout svým klientům novou metodu převodu peněz, která bude ještě více transparentní a především rychlejší. Celá iniciativa proběhne pod taktovkou oddělení Innotribe, která v rámci SWIFTu monitoruje nejnovější trendy ve světě financí a technologií.

Hlavní zaměření se bude týkat především mezipodnikových plateb nejen pomocí „běžných“ peněz, ale i těch digitálních, stejně tak by mělo dojít ke zlepšení v oblasti rychlosti převodu a předvídatelnosti možných poplatků spojených s finanční transakcí.

Tesla s křídly

Vizionář, podnikatelský dobrodruh a šéf společnosti Tesla Elon Musk míří svými nápady čím dál tím výš. Silnice mu začaly být doslova malé, a proto se poohlíží po dalším prostoru, kde by jeho technologie mohly uspět.

V tomto směru rozpoutal debatu Muskův výstup na akci udílení cen Hyperloop Pod Competition, kde padla otázka ohledně jeho plánů do budoucna. Podnikatel obratem odpověděl, že si pohrává s myšlenkou vytvoření dopravního letadla poháněného elektrickým pohonem, které by bylo schopno vzlétnout i přistát vertikálně.

„Pohrávám si s myšlenkou elektrického letadla, které by vzlétalo i přistávalo vertikálně,“ řekl Musk. „Myslím si, že jsem už dost blízko a jsem odhodlaný tomuto projektu věnovat ještě více úsilí,“ dodal podnikatel.

I přesto, že tento nápad vznikl už před několika lety, dosud se zdálo, že ho Musk poslal k ledu. Teď to však vypadá, že jeho rozhodnutí bude opravdu realizováno a elektrické letadlo by tak v budoucnu mohlo Tesle pomoci k dalšímu rozšíření elektrické revoluce. V jejím rámci se v dohledném době chystá „vypuštění“ nejnovějšího modelu elektromobilu s označením Tesla Model 3. Jeho předobjednávky budou k dispozici od konce března.

Mobilní „maratonec“ na cestě?

Mnozí z nás se denně potýkají s problémem výdrže baterie mobilního telefonu. Firma Intelligent Energy však pracuje na řešení, které by v mobilním průmyslu mohlo způsobit doslova revoluci. Jejím cílem je vytvořit novou baterii, jak pro smartphony, tak pro tablety, která by fungovala na bázi palivových článků a její výdrž by dosahovala až sedm dní.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter