Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

FinTech Daily: Válka mobilních peněženek? zatím vede Starbucks

100 tisíc bankéřů přišlo v roce 2015 o práci​. TransferWise se snaží infiltrovat to běžných bankovních aplikací​. Válka mobilních peněženek? Teprve přijde.​​To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

100 tisíc bankéřů přišlo v roce 2015 o práci

Obavy bývalého šéfa Barclays, Antony Jenkinse, o tom, že finančnictví čekají perné chvíle podobné těm, jaké zažívají taxikáři s nástupem Uberu, se naplňují. 11 velkých bank, mezi nimiž byly například HSBC, Morgan Stanley nebo Credit Suisse, snížilo počty svých zaměstnanců v průměru o 10 %. Další banky jako třeba Barclays a BNP Paribas plánují vyhazovat ještě začátkem příštího roku.

Jenkins dále předpokládá, že během příštích 10 letech nahradí polovinu bankovních pracovníků algoritmy a různé aplikace. Své argumenty opírá o růst oblasti fintech – především o inovativní potenciál nových startupů.

TransferWise se snaží infiltrovat do běžných bankovních aplikací

Jeden z britských fintech jednorožců (soukromá společnost s hodnotou nad 1 miliardu dolarů) TransferWise zahájil vyjednávání s bankami o možnostech spolupráce. Je tedy možné, že již brzy najdeme ve svých běžných aplikacích mobilního bankovnictví možnost poslat mezinárodní platby přes TransferWise.

TransferWise totiž dokáže zasílat platby radikálně levně. Goldman Sachs například vyčíslil, že poplatky jsou až desetkrát nižší oproti bankovnímu průměru.

Válka mobilních peněženek? Teprve přijde.

Z mnoha nadpisů oznamujících jak mezi sebou soupeří Apple Pay, Samsung Pay, Google Pay a další by se mohlo zdát, že jde o nelítostnou bitvu o miliony klientů. Reálná situace je ale jiná. Množství uživatelů mobilních peněženek je stále nepatrné. Opravdová válka v tomto odvětví ještě nezačala – ale schyluje se k ní.

Úsměvné je, že jediným, kdo v této oblasti zatím uspěl je společnost prodávající kávu – Starbucks. Týdně přes jejich mobilní peněženku zaplatí za kávu více než 13 milionů zákazníků. V roce 2013 stál Starbucks za zprostředkováním dokonce 90 procent všech mobilních plateb.

A je to tím, že Starbucks aplikace je jednoduchá, užitečná a pojí dohromady pohodlí, věrnost, úspory a unikátní zákaznický prožitek. Všechny tyto věci by měl mít Apple, Google, Samsung i ostatní při vývoji vlastních peněženek.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter