Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

FinTech Daily: Vedoucí země v alternativním financování

O vedoucích zemích v alternativním financování v odvětví peer-to-peer půjček a indické digitální platební společnost TranServ, která dostane 15 milionů dolarů na vývoj nových finančních produktů. To jsou dnešní zprávy ze světa FinTech.

Vedoucí země v alternativním financování

Díky finanční krizi se dlužníci dočkali nižších úrokových sazeb a lepšího přístupu k úvěrům, zatímco věřitelé byli nuceni se dívat po výnosnějších možnostech investování. Banky osedlané regulační zátěží nebyly totiž schopny plně uspokojit tyto potřeby. To vytváří prostor pro růst nového trhu s peer-to-peer úvěry.

Peer-to-peer věřitelé jako Prosper a Lending Club spustili on-line platformy, které umí rychle a automaticky spojit dlužníky, kteří hledají půjčku, s novými investory, jenž poskytují volné finanční prostředky na tyto půjčky za atraktivní úrokové sazby.

V nové zprávě BI inteligence jsou analyzovány faktory, které pomohly živit nejúspěšnější trhy s peer-to-peer úvěry, identifikovány další rychle rostoucí trhy a vyhodnocena rizika, která by mohla zablokovat pokrok v tomto odvětví.

Zde jsou některé z klíčových sdělení:

  • U odvětví P2P půjček je vidět výrazný růst, a to zejména ve vyspělých zemích se silnými finančními trhy. P2P věřitelé ve Spojených státech vykázali 6,6 miliard dolarů v půjčkách v loňském roce. Jedná se tak o nárůst o 128 %.
  • USA má jeden z největších P2P úvěrových trhů na světě podle objemu úvěrů, ale ve Velké Británii je tento trh o 72 % větší v přepočtu na obyvatele. Nízká důvěra spotřebitelů v bankovní instituce (a to ještě před finanční krizí), vysoký stupeň komfortu s on-line platformami a pozitivní regulační prostředí pomohly vzestupu britského trhu P2P půjček.
  • Evropa je dalším velkým trhem pro P2P půjčky: Alternativní finanční trh v Evropě dosáhl v roce 2014 téměř 3 miliard eur (3,9 miliardy dolarů), což je skok o 144 %. Objem úvěrů malých firem podnikající v P2P půjčkách ve Francii vzrostl v loňském roce dokonce téměř o 4 000 %, aby tak dosáhl 8,2 milionů eur (10,6 milionu dolarů).
  • Ačkoli toto odvětví vzkvétá, existují vážná rizika, která by ho mohla vykolejit: zvýšení úrokových sazeb, nové předpisy, zlepšení vztahů klientů s bankami či jiné faktory by mohly zastavit současný růst P2P půjček.

Indická digitální platební společnost TranServ dostane 15 miliónů dolarů na vývoj nových finančních produktů 

Jedna z několika společností digitalizující platby v Indii TranServ dnes oznámila, že má zajištěno 15 milionů dolarů na vývoj nových finančních produktů.

TranServ tvrdí, že má v současné době celkem 10 milionů uživatelů. Zpracovává rovněž asi 15 milionů dolarů za měsíc prostřednictvím svých aplikací, které umožňují obchodníkům integrovat platební nástroje do vlastního softwaru s klienty včetně BookMyShow, PayU, Ixigo a Askmebazaar.

Společnost plánuje zavádění nových produktů včetně mikro-úvěrových služeb, nové neplatební funkce pro své aplikace a on-line stravenky pro firmy, které se stále drží vydávání papírových kupónů pro své zaměstnance. Rovněž bude nadále rozvíjet svou mobilní peněženku Udio.

Spoluzakladatel TranServ a generální ředitel v jedné osobě Anish Williams říká, že Udio, které umožňuje uživatelům rozdělit účty a posílat peníze z jeden na druhý, bylo jedním z prvních transakčních aplikací peer-to-peer v Indii. Udio může také být rovněž spojeno s předplacenou debetní kartou, která je akceptována u asi milion off-line obchodníků.

Několik faktorů pohání poptávku po digitálních platbách v Indii včetně rychlého růstu odvětví e-commerce a zvyšující se dostupností smartphonů. Míra rozšíření kreditních karet v zemi je stále velmi nízká, nicméně firmy se snaží pomoci spotřebitelům najít alternativní způsoby, jak dělat on-line platby.

Spoluzakladatel a generální ředitel TranServ Anish Williams doufá, že konkurenční strategie zavádění nových funkcí a služeb za účelem přilákání zákazníků a zpoplatnění nadstandardních služeb umožní startupu zachovat finanční kázeň vyhýbáním se drahých propagačních nástrojů, jako jsou slevy a cashback nabídky.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter