FinTech Daily: Vyhrají banky nebo fintech startupy?

Vyhrají banky nebo fintech startupy?​ American Express udělala první investici do bitcoinů. Royal Bank of Scotland začne používat Facebook At Work​. Starbucks mění v US zprostředkovatele plateb. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Vyhrají banky nebo fintech startupy?

Otázka fintech startupů a jejich vlivu na bankovní sektor byla diskutována minulý týden na Buttonwood konferenci pořadané The Economist. Setkali se zde špičky v oboru z Wall Street a Silicon Valley. Již brzy během dopoledne se ale zúčastnění shodli na jednom: fintech startupy možná mohou být žhavé a aktuální téma, ale nenarušují tradiční banky.

Chris Larse, spoluzakladatel Prosper Marketplace, jsou startupy vznikající v Silicon Valley často naivní. „K úspěchu ve finančním sektoru, je nutné sladit tři klíčové oblasti: technologie, minimalizace tržního rizika a compliance… V tom jsou banky stále lepší,“ říká Larse. Nicméně i banky mají své chyby. Deborah Hopkins, chief innovation officer u Citigroup, přiznává, že banky nepostupují správně při navazování partnerství s malými a začínajícími společnostmi. Do budoucna takovou spolupráci vidí jako klíčový faktor úspěchu.

Zajímavý komentář nabídl také partner společnosti Sequoia Capital – Pat Grady. Ten střízlivě shrnul, že tržní kapitalizace všech potenciálních „narušitelů“ bankovního sektoru představuje pouze 5 % hodnoty současně úřadujících velkých subjektů a bank. Zmínil, že například Amazon, který chce konkurovat Wall-Martu, má tržní kapitalizaci 260 miliard dolarů, v porovnání s 188 miliardami dolarů Wall-Martu.

Grady také sází na to, že z těch pěti až šesti tisíc fintech startupů, které nyní existují, jich do pěti let 90 procent vymizí. Předpokládá, že míra úmrtnosti fintech startupů bude mnohonásobně vyšší než u ostatních nově vznikajících společností.

American Express udělala první investici do bitcoinů

American Express udělala první krok do světa kryptoměn. Investovala 14 milionů dolarů do kalifornského startupu Abra. Aplikace Abry umožní komukoliv nakoupit a poslat digitální měnu oceněnou v libovolné měně přímo na mobil jinému klientovi, bez zásahů bankovních subjektů.

Abra také planuje vyvinout set API pro obchodníky, které umožní spotřebitelům platit za produkty a služby jen tím, že u kasy jen naťukají číslo svého mobilního telefonu.

Managing partner American Express Ventures, Harsul Sanghi, k tomu dodává: „myslíme si, že blockchain by mohl hrát důležitou roli v evoluci peněžních transferů a obchodování, hlavně na rozvíjejících se trzích.“

Royal Bank of Scotland začne používat Facebook At Work

Facebook At Work – separátní verze nejrozšířenější sociální sítě má nového velkého uživatele. Tím je Royal Bank of Scotland. Sociální síť jejím zaměstnancům umožní zakládat si skupiny, události, komunikovat ale i sdílet fotky v rámci jedné společnosti.

Facebook At Work je pokus Facebooku ukázat, že sociální síť může být použita i jako legitimní business nástroj. Představena byla v lednu a v současnosti je využívána asi třemi sty společností, říká Facebook.

RBS je první bankou, která Facebook At Work implementuje. Očekává, že pomůže jejím zaměstnancům sdílet informace a nápady rychleji a efektivněji. Poskytnout zaměstnancům prostředí, na které jsou zvyklí již mnoho let, vidí RBS jako dobrý krok.

Starbucks mění v US zprostředkovatele plateb

Kontrakt kavárenského giganta Starbucks se společností Square se ukázal jako masivně ztrátový. Společnost se proto rozhodla změnit zprostředkovatele plateb. Nově začala spolupracovat s JP Morgan Chase.

Původní kontrakt se Square měl trvat až do třetího čtvrtletí roku 2016, nicméně změny začnou okamžitě a budou dokončeny již na jaře. JP Morgan začne zprostředkovávat všechny platební transakce provedené platebními kartami ve všech amerických pobočkách, co nejdříve to bude možné.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter