FinTech Daily: Zisky bank v ohrožení?

Jihokorejská společnost se spojila s eBay s cílem rozjet internetovou banku. Velká Británie si drží přední pozici ve světě finančních technologií – již nejen díky Londýnu. Sektor fintech zásadně ohrožuje zisky velkých bank, varuje studie McKinsey. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Jihokorejci eBay spolupracují na internetové bance

Kakao, operátor největší jihokorejské mobilní aplikace pro zasílání zpráv, se spojil s čínským Tencentem a online obchodem eBay a společně požádali o internetovou bankovní licenci.

Kakao již má určité zkušenosti v oblasti finančních služeb, když se v listopadu spojila s 16 bankami, aby spustila mobilní peněženku pro online, offline a p2p platby.

Mluvčí jihokorejské společnosti potvrdil agentuře Reuters spojení s firmami Tencent a eBay a také dodal, že obě společnosti budou mít v novém subjektu každá podíl menší než 4 %.

Rozhodnutí ohledně bankovní licence je očekáváno příští rok.

Britský fintech si žádá více než jen Londýn

Podle mnohých je Spojené království vedoucí zemí ve světě technologií pro finanční sektor. Hodně o tom říká také to, že Londýn byl vždy jedním z předních světových finančních center. Je domovem pro více než 300 světových bank a čítá více jak 130 000 zkušených pracovníků ve svém odvětví finančních služeb.

Mekka technologií? Na Silicon Valley zapomeňte

Nicméně, mnoho z ingrediencí, které popoháněly Londýn do čela světa fintech, převládají také v jiných britských centrech, což dává Spojenému království příležitost posílit jeho vedoucí roli díky regionům, jakým je například Manchester. 

V srdci Northern Powerhouse je talentovaná pracovní síla se správnou kombinací zkušeností v digitálních dovednostech a financích. Navíc jsou města ve stejném časovém pásmu jako Londýn, což jim dává jedinečnou příležitost obchodovat s Američany i Asiaty v ten samý obchodní den. Nemalou podporou jim jistě také je světově nejvíce progresivní regulatorní prostředí podporující konkurenci a inovace v tomto sektoru. 

Banky můžou přijít o 60 % zisků

Banky by mohly přijít v příštím desetiletí až o 60 % svých maloobchodních zisků díky fintech firmám. Alespoň to říká studie globální poradenské společnosti McKinsey & Co., která nabízí obzvláště alarmující výhled pro tyto zranitelné oblasti tradičního bankovnictví.

Studie říká, že banky produkují v celosvětovém měřítku zisk okolo jednoho bilionu amerických dolarů. Tato suma dává silnou motivaci začínajícím firmám ukousnout si alespoň malou část z tohoto balíku peněz prostřednictvím levnějších nebo výhodnějších služeb. Vzhledem k tomu, že se současný počet start-upů odhaduje na 12 000, hrozba pro tradiční banky není zdaleka zanedbatelná.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE 

Newsletter