FinTech: Evoluce nebo revoluce?

Jak bude vypadat budoucnost z pohledu finančních služeb? Budou FinTech startupy určovat směr? Na jedné straně FinTech, na té druhé tradiční zavedení poskytovatelé finančních služeb – pro některé to znamená soupeření, jež se podobá tomu, kde menší a mrštnější David zabije velkého a mocného Goliáše. Tento boj může mít takový dopad, že jen málo dnes dominantních bank dokáže v tomto boji obstát.

V odvětví tradičního bankovnictví existují obavy, že FinTech udělá s bankovními službami něco, co se povedlo Uberu v taxikářském oboru. Ale je to opravdu ten osud, který čeká na obry finančních služeb? Jistě budeme nadále pozorovat významné změny, jež bankovnictví promění, ale bylo by spravedlivější tvrdit, že jsme svědky spíše proměny nežli revoluce.

Je snadné pochopit, jak tato rivalita vznikla s ohledem na snahu FinTech společností, které působí jako rušivý element finančního světa. FinTech firmy nejsou zatíženy staršími systémy a procesy. Jsou schopny rychle reagovat na potřeby zákazníků, zaplnit mezeru na trhu, nebo získat lukrativní podíl na trhu na úkor dominantních hráčů.

Přirozený vývoj

Nicméně spíše než horlivého soupeře k současným společnostem poskytujících finanční služby představuje FinTech právě přirozený vývoj tohoto odvětví. Odvětví finančních služeb nikdy nebylo statické a jako každý průmysl se neustále vyvíjí.

Vezměte si londýnskou burzu s jejím původním prostředím v City – prostě kavárenský život na počátku 17. století. Dnes je téměř vše plně digitální. Komplexní investiční a obchodní strategie mohou být uplatněny pouhým kliknutím myši. Kdokoliv může stavět akciová portfolia s provizí menší než 10 liber za obchod, nebo si může koupit ETF, které dělá práci za vás.

Nezapomínejme, že mnoho vůdců FinTech kdysi pracovalo u tradičních finančních institucí. To dostatečně demonstruje snahu těchto vůdců posunout odvětví finančních služeb někam dále.

Všichni hráči v odvětví finančních služeb se budou muset s postupem času přizpůsobovat, aby přežili. Finanční technologie jsou nepochybně obrovskou hrozbou pro tradiční instituce poskytující finanční služby, ale tyto tradiční hráči budou také nepochybně reagovat.

FinTech nyní stojí za více než 60 000 pracovními místy ve Velké Británii a vytváří miliardové příjmy tamního hospodářství. Vzhledem k tomu, že banky začínají používat technologie ve svých operacích čím dál ve větší míře, budou se muset FinTech společnosti opět samy přizpůsobovat, některé se i spojovat se svými většími bratranci, mají-li vydržet, ale nadále budou všichni přispívat k vývoji finančního světa.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter