FinTech karta umožní utrácet v zahraničí bez poplatků

Travelex, specialista přes peníze na cestování, se dává na módu FinTech tím, že uvádí na trh nový produkt MasterCard nazvaný “Supercard“. Tato karta umožní uživatelům vyhnout se poplatkům během utrácení v zahraničí.

Superkarta je propojena s tradiční domácí bankovní kartou nebo kreditní kartou. Travelex využívá smart technologie, aby přesměrovala transakce provedené v zahraničí na domácí účty, což znamená, že se uživatelé superkaret vyhnou poplatkům obvykle účtovaným za utracené částky mimo domovskou zemi. Peníze jsou konvertovány do domácí měny za použití nejvýhodnějšího MasterCard hromadného měnového kurzu.

Minulý rok tato společnost otestovala kartu na svých zákaznících a nyní ji uvádí na trh pro širokou veřejnost. Čipem a pinem chráněná karta je propojena s aplikací, jež umožňuje lidem sledovat a kontrolovat své útraty během pobytu v zahraničí.

Je tu ale jeden poplatek, který Travelex účtuje, protože koneckonců musí na něčem vydělávat. Poplatek činí 2,99 % za výběr z kteréhokoliv bankomatu v zahraničí.

Superkarta Travelexu konkuruje pár vyhlášeným FinTech startupům, které uvedly na trh produkty spojené s karetní technologií. Nejočividnějším konkurentem je společnost Revolut poskytující svým klientům kartu, se kterou utrácí v zahraničí s nulovými poplatky a s nejvýhodnějším měnovým kurzem. Tento startup funguje pouhých 10 měsíců, ale skrze jejich karty již bylo utraceno přes 500 milionů dolarů.

Technologie superkarty také připomíná kartu společnosti Curve. Tento startup poskytuje zákazníkům jednu debetní kartu, která je propojena se všemi jejich debetními, kreditními a věrnostními kartami, což znamená, že člověk nemusí tahat všechny karty s sebou. Uživatelé mohou kontrolovat, se kterou kartou platí, prostřednictvím mobilní aplikace.

Stejně jako Curve, tak i superkarta využívá technologie Wirecard inovativní německé společnosti, která se zaměřuje na karetní technologie. Další FinTech startupy, které pracují s Wirecard, jsou Mondo, Pockit nebo Loot.

Sean Cornwell, výkonný ředitel společnosti Travelex a bývalý vedoucí pracovník Googlu, říká ve zprávě, ve které uvádí superkartu:

„V Travelexu máme poslání vytvořit inovativní finanční produkty, které pomůžou zbořit našim zákazníkům hranice omezující je v mezinárodním cestování. Superkarta jim poskytuje sílu na to, aby překonali omezení, kterým čelí při nákupech v zahraničí. To znamená, že mohou cestovat s klidem na duši, protože ví, že jim nebudou účtovány žádné poplatky za použití vlastní bankovní karty.“

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter