FinTech, psychické problémy a možnost kontrolovat útraty

Psychické problémy často přicházejí s těmi peněžními, a to obzvláště nyní, kdy máme možnost prostřednictvím internetu nakupovat po celé dny i noci. I když technologie tento problém vytvořily, nyní můžou přispět k jeho řešení. Jak?

Nikdy nebylo snazší nakupovat online. Nejen že si můžete pořídit cokoli, co si přejete, celkový proces online nákupů je stále rychlejší a bezproblémovější. Tohle většina z nás považuje za velmi přínosnou věc, ale pro některé lidi mající potíže s duševním zdravím to představuje problém.

V průzkumu Money and Mental Health Policy Institute uvedlo 72 % dotazovaných, že jejich psychické problémy vedly k finančním potížím. Více než 90 % z nich tvrdí, že utrácí víc, když se necítí dobře, a že je pro ně těžší udělat nějaká finanční rozhodnutí. Tohle vše vede k nadměrnému nakupování. Celkem 60 % dotazovaných dokonce řeklo, že si berou i úvěry, které by si za jiných okolností nevzali.

Problémy s duševním zdravím jsou čím dál běžnější. Podle výsledků National Statictics u lidí ve věku 16 – 24 let trpí poruchami jedna ze čtyř žen a jeden ze šesti mužů. „Vzhledem k rozsahu tohoto problému je nezbytné, aby odvětví dluhového poradenství pokračovalo ve své práci s věřiteli a podniky veřejných služeb s cílem zajistit lepší výsledky pro spotřebitele,“ řekla v době průzkumu Caroline Siarkiewcz, ředitelka dluhového poradenství z Money Advice Service.

Návrat překážek online nakupování

Nadměrné útraty mohou být příznakem mánie spojené s bipolární poruchou, ale také se mohou stát vyrovnávacím mechanismem v průběhu depresivního období. Dříve, když jsme museli zajít do kamenných obchodů, abychom něco nakoupili, nebo jsme museli osobně zajít do banky pro získání úvěru, bylo o dost obtížnější upadnout do zvyku impulsivního utrácení. Ale dnešní rychlé a snadné online nakupování nemá možnost jakýmkoliv způsobem držet lidi zpátky.

„Cílem této práce je pomoci lidem získat zpět nějakou sebekontrolu, která se ztratila v tomto prostředí nákupů bez překážek,“ řekl Martin Lewis, zakladatel a předseda Money and Mental Health Policy Institute. „Chceme vybavit lidi nástroji, které je vrátí zpět nohama na zem. Mnoho lidí nakupuje, aby se cítilo lépe v období depresí, někteří pouze proto, aby vyplnili čas, když se nudí nebo se cítí osamoceni,“ dodal Lewis, když Money and Mental Health Policy Institute spustil projekt Shopper Stopper. Jedná se o pokusný modul prohlížeče, který umožňuje uživatelům, aby si dopředu navolili denní dobu vyhrazenou pro nakupování. „V žádném případě se nejedná o způsob, který vše vyřeší, ale alespoň umožní lidem si stanovit otevírací dobu online obchodů. Cílem je vnést určitou překážku do procesu nakupování.“

Přidání pouze jedné malé překážky do online nákupů může velmi ovlivnit chování lidí. Digitální banka Monzo experimentuje se způsoby, jak zpříjemnit bankovní služby lidem potýkajícím se s problémy duševního zdraví. Jejich aplikace již umožňuje nastavení vlastních limitů, a to nejen pro výběr hotovosti z bankomatu, ale také pro platby kartou. V příspěvku na blogu uvádí Monzo designer Zander popis nového prvku „Bezpečné útraty“, který, pokud je aktivován, umožní následující den zrušení kteréhokoli nákupu provedeného po desáté večer. Dalším možným prvkem je zavedení souhlasu pověřeného člena rodiny nebo kamaráda k nákupům převyšujícím určitý limit. „Oba tyto prvky jsou spekulativní, jsou to pouze koncepty, nikoliv něco, co v Monzo automaticky uvedeme,“ řekl Zander. „Je však důležité zvážit způsoby, jak využít technologii, data a externí výzkum, abychom mohli budovat podobně výkonné funkce.“

Newsletter