FinTech sdružuje. Britsko-japonské podání ruky má omezit regulaci

The Financial Services Agency of Japan (JFSA) a britská Financial Conduct Authority (FCA) si vyměnily dopisy o rámcové spolupráci v rámci oblasti FinTech. Cílem je podpora inovací, stejně tak i osekání regulací.

Rámcová spolupráce mezi JFSA a FCA vytvoří regulační doporučující systém pro inovativní společnosti z Japonska a Velké Británie se záměrem dostat se na trh druhé země. Správní orgán, který přijímá doporučení, poskytne podporu firmám tím, že sníží regulační nejistotu a poskytne čas na obchodování. Tato forma spolupráce navíc pobídne místní regulátory, aby sdíleli informace týkající se inovací finančních služeb na svých trzích. Také aby v nové jurisdikci zredukovali bariéry pro vstup na trh a hlavně, aby podpořili inovace v obou zemích.

Pro Japonsko bude hlavním přínosem to, že budou podpořeny japonské startupové společnosti za účelem jejich zapojení do celosvětového finančního businessu. Zároveň se na japonský trh dostanou britské firmy, které přispějí k celkovému povzbuzení tamní ekonomiky.

Čínský rudý drak ujíždí na FinTechu. Jak velký padl rekord?

Ve Velké Británii má FCA zastřešující statutární cíl jako regulátor toho, aby finanční služby na trhu dobře fungovaly. Prosazování konkurence v inovacích je rovněž nedílnou součástí jejich práce. Tato rámcová dohoda poskytne britským firmám nedocenitelné vědomosti, které jim pomohou ke vstupu na japonský trh. Na druhé straně budou moci také asistovat nebritským společnostem ke vstupu na trh, na nějž právě FCA dohlíží.

Shunsuke Shirakawa, místokomisař pro mezinárodní záležitosti JFSA, řekl: „Jsme velmi potěšeni ohledně navázání spolupráce s FCA. Toto je první případ vytvoření rámcové spolupráce s jinou zemí týkající se FinTech. Velká Británie je jedním z předních států FinTech, který generuje zisky v hodnotě 6,6 miliard liber. Věříme, že tato dohoda výrazně posílí vztahy mezi JFSA a FCA a podpoří inovace na obou trzích.”

Christopher Woolard, výkonný ředitel strategie a konkurence FCA k tomu dodal: „Jsme zavázáni k tomu, abychom podpořili inovace, které mají pro zákazníky zde ve Velké Británii benefitní potenciál. Rámcová spolupráce s JFSA pomůže strhnout bariéry, které brání vstupu jak japonským na náš, tak britským firmám na japonský trh s novými zajímavými službami a produkty.“

Kratochvíl: Zkostnatělé banky jsou živou vodou pro FinTech

Newsletter