FinTech v kostele i čerpacích stanicích

FinTech expanduje aneb mobilní platby na čerpacích stanicích i v kostele. AirBnB laškuje s blockchainem.

Boom mobilních plateb

V posledních letech lze ve světě pozorovat intenzivní expanzi mobilních plateb. Aplikace jako je Apple Pay, Venno, Alipay či Samsung Pay si postupně získávají čím dál tím více příznivců, kterým díky novým technologiím odpadá čas a přebytečné náklady vynaložené na samotnou platbu. V podstatě stačí jeden klik a nákup je hotový.

Boom bezkontaktního platebního styku je nejvíce patrný ve Spojených státech, kde zmiňované aplikace fungují nejdéle. Nelze se tedy divit, když se jejich užití rozšiřuje i do poněkud neobvyklých míst. Mezi ty patří například čerpací stanice Exxon Mobil, které nedávno rozjeli spolupráci se službou společnosti s emblémem nakousnutého jablka. Řidiči tak v některých případech nebudou muset z vozu vůbec vystupovat. Zatímco obsluha pumpy tankuje (pokud nějaká je), motorista si mezitím pomocí lokační aplikace Speedpass, která s Apple Pay „spolupracuje“, najde konkrétní stanici a zaplatí otiskem svého prstu.

Ještě neobvyklejší jsou mobilní platby v kostele. Ve Spojených státech je běžnou praxí, že po skončení kázání koluje v „obecenstvu“ košík, kam mohou lidé vkládat své příspěvky. Ovšem co když hotovost u sebe nemají? V tu chvíli přichází do hry služba Tithe.ly, díky které je možné přispět pomocí mobilního telefonu. Stačí se pouze jednou registrovat a propojit ji se svým bankovním účtem.

„Desátková“ aplikace však umožňuje ještě víc. Pokud často cestuje, ale nechcete si nechat ujít kázání, Tithe.ly vám pomůže nejen najít nejbližší registrovaný kostel, ale rovněž umožní výběr samotného příjemce platby. Uživatel se tak jednoduše rozhodne, zda chce peníze věnovat svému „domovskému“ kostelu, nebo naopak přispět tomu, kde se právě nachází.

Bydlete s pomocí blockchainu

Služba AirBnB zprostředkující pronájem ubytování přemýšlí o své efektivizaci. Dle Nathana Blecharczyka, který se na založení aplikace podílel, by k tomuto účelu nejlépe posloužila technologie blockchain.

Blecharczyk v rozhovoru pro server City A.M. uvedl, že přímo blockchain, případně služba jemu podobná, by mohla zvýšit důvěru ze strany klientů. Ti by si s její pomocí mohli během chvilky ověřit, ke komu se mohou ubytovat a jaká je jeho „pověst“, což je něco, co je pro aplikaci typu AirBnB naprosto klíčové.

Aktuálně je informační databáze spravována skrze několik registrací a napojení na profily na sociálních sítích. Zavedení nové technologie by tak proces identifikace a následného ověřování značně ulehčilo.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter