Fitch: Německým bankám hrozí ztráty kvůli rakouské Hypo Alpe

Německým bankám hrozí rozsáhlé ztráty v souvislosti s takzvanou špatnou bankou, která je nástupnickou organizací zestátněné rakouské banky Hypo Alpe Adria. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Fitch. Hypo Alpe loni v říjnu přišla o bankovní licenci a nyní funguje pod názvem Heta jako „špatná banka“. 

Hetu od začátku března řídí regulátoři. Ti vyhlásili odklad splátek dluhů, když se při externím auditu přišlo na nutnost udělat odpisy, které by v rozvaze Hety mohly znamenat schodek až 7,6 miliardy eur. 

Dluhové moratorium platí do května příštího roku. Německé banky jsou v Hetě silně zaangažovány a odklad splátek pro ně znamená nebezpečí rozsáhlých ztrát. Ty jsou ale podle Fitch zvládnutelné. 

„Moratorium, které na Hetu uvalily 1. března rakouské úřady, vyvine většinu tlaku na německé vydavatele krytých dluhopisů,“ sdělila ratingová agentura. 

Fitch spočítala, že kdyby německé banky držely dvě pětiny závazků, na které se vztahuje moratorium, pak by padesátiprocentní odpis hodnoty dluhu snížil letošní čistý zisk celého sektoru až o desetinu. 

Současné plány počítají s likvidací Hety. Rakouský regulační úřad FMA nicméně tento týden oznámil, že Heta by stále mohla být prohlášena za insolventní. To by podle agentury Reuters mohlo pro německé banky znamenat větší ránu než pro mnoho jejich rakouských rivalů. 

Do problémů by se ale kvůli Hetě mohly dostat i Korutany. Domovská spolková země banky Hypo na jihu Rakouska by mohla mít potíže se splacením skoro 11 miliard eur v zárukách za dluh Hypo, které by věřitelé mohli požadovat. Roční rozpočet Korutan je 2,2 miliardy eur a vláda této spolkové země v úterý oznámila, že hledá způsoby, jak se vyhnout platební neschopnosti. 

Odpis nejméně 100 milionů eur kvůli dluhopisům Hety očekává v prvním čtvrtletí německá zajišťovna Munich Re. Rakouská pojišťovna Uniqa uvažuje o právních krocích proti dluhovému moratoriu.

Newsletter