Fitch: Rating eurozóny ohrožuje především deflace

Dle agentury Fitch je momentálně největším rizikem zhoršení korporátních a státních ratingů eurozóny všeobecný pokles cen. Deflace na starém kontinentu se tak v pomyslném žebříčku hrozeb dostala před několikaměsíční propad cen ropy a jeho negativní vliv na energetické sektory.

„Jako druhá největší ekonomika, největší importér a zdroj přeshraničních bankovních úvěrů má eurozóna potýkající se se všeobecným poklesem cen nejsilnější vliv na ostatní regiony,“ přepisuje server CNBC pravidelný report ratingové agentury. Za leden klesly evropské ceny meziročně o 0,6 %, za únor pak o 0,3 %. Podle Fitch tento vývoj naznačuje, že by se starý kontinent mohl ponořit do obdobné deflační dekády, kterou si prošlo například Japonsko.

Trend padajících cen se prozatím nedaří zastavit ani programem kvantitativního uvolňování. „QE by mělo pomoci snížit rizika dlouhodobé deflace prostřednictvím oslabeného eura. Faktem ale je, že předchozí opatření, mezi která patřil nákup aktiv soukromého sektoru či zavedení cílených dlouhodobých finančních operací, měla jen velmi malý vliv na úvěrové podmínky a dynamiku,“ pochybuje Fitch.

Přetrvávající deflace je dle agentury nebezpečná pro chod každé ekonomiky. Oddalování spotřeby, minimální úvěrová činnost, reálný růst zadlužení domácností i státu a hrozba zvýšení nezaměstnanosti, to jsou hlavní nežádoucí aspekty všeobecného poklesu cen. Jakmile by se eurozóna dostala do tzv. deflační spirály, zhoršení ratingu jak státních, tak i korporátních dluhových instrumentů by bylo dle slov agentury nevyhnutelné.

Fitch sráží rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Fitch vzala Rakousku nejvyšší rating. Kritizuje záchrany bank

Newsletter