Fitch zhoršila Francii rating, vyčetla jí rozpočet i reformy

Ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie o jeden stupeň z „AA+“ na „AA“ se stabilním výhledem. Důvodem jsou obavy o vývoj státního rozpočtu. Fitch rovněž upozornil, že hospodářský výhled Francie je slabý a reformy nedostatečné. V letošním roce by francouzská ekonomika měla poprvé po čtyřech letech růst pomaleji než v průměru celá eurozóna.

Francouzská vláda v září varovala, že rozpočtový deficit za letošní rok se spíše zvýší. Vláda přitom slibovala pokles deficitu. Kvůli zhoršenému vývoji ekonomiky také vláda uvedla, že sníží svůj rozpočtový deficit pod hranici tří procent hrubého domácího produktu nejdříve v roce 2017, tedy o dva roky později, než slíbila svým evropským partnerům.

Fitch již v říjnu pohrozil Francii snížením ratingu o jeden stupeň kvůli přetrvávající neschopnosti vlády plnit její vlastní cíle.

Přestože investoři zhoršení ratingu očekávali, výnosy desetiletých dluhopisů Francie se v pátek propadly na nové rekordní minimum 0,891 procenta. Důvodem je ale očekávání, že Evropská centrální banka začne brzy nakupovat státní dluhopisy, aby tak podpořila ekonomický růst eurozóny.

Nová známka „AA“ znamená pro Francii třetí nejvyšší rating dle stupnice agentury Fitch. Třetí nejvyšší známku má Francie také u ratingové agentury Standard & Poor’s. Třetí agentura Moody’s zatím ponechala Francii druhou nejvyšší známku „AA1“.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Newsletter