Floridský soud rozhodl, že bitcoiny nejsou peníze

Od té doby, co se bitcoin stal mainstreamem, trpí do jisté míry krizí identity. Je to hlavně proto, že nikdo si není úplně jistý, zda by měl být bitcoin považován za peníze nebo majetek. Dle Internal Revenue Service (IRS) je z hlediska daňových účelů bitcoin majetkem. Commodity Futures Trading Commission říká, že je bitcoin komoditou. Většina zastánců bitcoinu si ale stojí za tím, že je to nejpokročilejší měna na světě.

Nicméně včera jeden floridský soud rozhodl, že je bitcoin majetkem. Tím je posíleno stanovisko IRS a potenciálně stanoven precedent pro budoucí soudní spory týkající se bitcoinu.

Zde jsou podrobnosti: V případě, jenž je datován do roku 2013, byl obžalovaný obviněn z prodeje bitcoinů tajným policistům za peníze v hotovosti, které měly mít dle slov oficírů nelegální původ. Obžalovaný byl pak zatčen a obviněn ze dvou přečinů praní špinavých peněz. Existoval totiž předpoklad, že peníze, které měl za prodané bitcoiny obdržet, pocházely z trestné činnosti. Druhé obvinění se týkalo jednání jako úplatného zajištění směny platebního instrumentu.

Soudkyně Teresa Poolerová včera ale zamítla obě obvinění v podstatě kvůli tomu, že podle ní bitcoin není měna, a tudíž žalovaná strana nemůže být obviněna za nelegální směnu nebo praní špinavých peněz.

U obvinění za praní špinavých peněz zákon říká, že je pro jednotlivce nezákonné provádět „finanční transakce“ s penězi, o kterých policista říká, že pocházejí z trestné činnosti. Soudkyně Poolerová souhlasila s obhajobou, že obvinění by mělo být zamítnuto, protože finanční transakce v definici zahrnují „peněžní nástroj“, jímž bitcoin není.

U obvinění ohledně jednání jako úplatného zajištění směny platebního instrumentu soudkyně Poolerová také souhlasila s obhajobou, podle níž bitcoin nespadá pod definici „platebního nástroje“, a odkázala pro uvedení příkladu na definici IRS. Soudkyně Poolerová tím připustila, že „pokoušet se napasovat prodej bitcoinů do zákonné úpravy týkající se peněžních služeb, je jako zatloukání čtvercového kolíku do kulaté díry“.

Rozhodnutí se týká sice pouze Floridy, mohlo by se ale stát precedentem pro budoucí obdobné případy.

Skutečností nicméně zůstává, že konečné rozhodnutí o tom, jak klasifikovat bitcoin, skončí v rukou zákonodárců. V určitém momentu si zákonodárci nejen v USA budou muset sednout a sepsat přesnější definici bitcoinu, která odstraní jakoukoli nejasnost týkající se toho, jak by měla být tato „virtuální měna“ klasifikována, ať už je to měna nebo majetek.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter