Fond, který drtí většinu ostatních, sází na nejchudší

Dobrá zpráva pro hraniční trhy – ti nejchudší zbohatnou. Taková je strategie jednoho z nejvýkonnějších norských fondů, o kterém jste sice nejspíš neslyšeli, ovšem i tak drtí většinu svých „soupeřů“. Na které země se zaměřuje?

Holberg Fondene, jak se fond nazývá, se v rámci své nekonvenční investiční strategie hodlá zaměřit na hraniční země, jako je Keňa, Tanzánie a Vietnam. Od těchto oblastí si slibuje obdobná, ne-li rovnou vyšší, čísla, než je zhodnocení svých prostředků o 30 % během posledních pěti let. Podle agentury Bloomberg je tento výkon lepší, než kterého dosáhlo 91 % všech ostatních fondů.

„Hraniční země se nachází v brzké fázi růstu, která je vůbec nejatraktivnějším ekonomickým stádiem z celé historie,“ řekl pro Bloomberg Leif Anders Fronningen, jeden z manažerů fondu, který má v tuto chvíli ve správě 49 milionů dolarů. „Tyto trhy jsou obvykle mnohem menší než všechny ostatní, tudíž jim svou pozornost věnuje velmi málo investorů. Do toho navíc vstupuje i lákavá kombinace silnějšího růstu a nízkých cen.“

Big Short vol. 2? „Jste v h****u“, říká Steve Eisman

Holberg Fondene patří k investičním subjektům, které se zaměřují na světově nejchudší země, aby se tak vyhnuly případnému propadu rozvojových trhů. Akcie těchto regionů se v posledních letech dostaly pod tlak především vinou pádu cen komodit a narůstajícího zadlužení. Potvrzuje to index MSCI rozvojových trhů, který se za posledních pět let propadl o 9 %, zatímco jeho kolega – MSCI hraničních zemí –  pouze o -1,4 %.

Pro investici do Severní Koreji bych vraždil

Co patří mezi hlavní fundamenty rozhodující o investici do nejchudších zemí? Prvním z nich je zadlužení. V mnoha afrických zemích trend hospodaření na dluh teprve započal, zatímco v ostatních oblastech jako například v Turecku a Jižní Africe je pomyslný dluhový „závod již dokonán.“

Další směrodatná se týká samotných společností. Fond si vybírá především ty kvalitní, jejichž kapitálová náročnost není nikterak výrazná. Na základě této definice se obvykle objeví tři až čtyři společnosti, které vzejdou z přísného procesu stock screeningu.

Mezi oblíbené segmenty patří například ten spotřebitelský, který dokáže nejvíce profitovat z expanze domácí poptávky, jejíž motorem je rozšiřující se střední třída. Mezi ty, kterým se fond naopak snaží vyhnout, patří energetický sektor a komodity, jelikož ty obvykle bývají vystaveny poltickému riziku.

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Newsletter