Frayer (KB): Na slabou tureckou liru doplatí firma ČEZ

Oslabení turecké liry negativně ovlivní hospodářské výsledky energetické společnosti ČEZ, která je exponovaná vůči tureckým aktivům. Ve video rozhovoru to řekl ekonom Komerční banky Miroslav Frayer. Nejen o akciích ČEZ a situaci v Turecku s ním mluvil portfolio manažer Top Stocks Jan Hájek. ČEZ zveřejní hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí ve čtvrtek 8. října.

V okamžiku, kdy lira začne zpětně posilovat, tak bude ČEZ vykazovat zisky z přecenění. ČEZ má v Turecku finanční záruku za poskytnutý úvěr v dolarech. Naproti tomu dostává příjmy v turecké liře. V okamžiku, kdy lira výrazně oslabuje, tak je splácení dolarového úvěru velmi drahé, poznamenal Frayer.

(Pozn. redakce: rozhovor se uskutečnil 21. srpna)

„Nemyslím si, že by ČEZ chtěl v Turecku nějaká aktiva kupovat, spíš vidím tendenci, se jich zbavovat a věnovat investiční prostředky zejména do zelené energie – Německo, Francie, možná Polsko,“ dodal.

Miroslav Frayer i Ján Hájek vystoupí na České investiční konferenci

Miroslav Frayer působí v Komerční bance od roku 2006, kdy nastoupil na pozici analytika slovenské ekonomiky a finančních trhů a zároveň se zabýval vývojem ekonomiky v celém středoevropském regionu. Po osmi letech se přesunul do akciového týmu, kde se nyní věnuje analýzám vybraných českých podniků a světovým akciovým trhům. Ve spolupráci s mateřskou společností Société Générale vytváří krátkodobá investiční doporučení na zahraniční tituly pro klientelu Komerční banky. Je součástí investičního výboru Privátního bankovnictví KB. 

Newsletter