Freelancer Robert Vlach o životě (s knihou) Na volné noze

Freelancig je v Česku i ve světě soustředěn kolem velkých metropolí. O digitálním nomádství se dnes píšou zasvěcené diplomové práce. Fenomén je coworking a i díky internetu postupuje trend delokalizace práce. Serveru Roklen24 to ve video rozhovoru řekl Robert Vlach, podnikatel, konzultant a autor knihy Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové

Podle Vlacha v Evropě dochází k prohlubující se integraci na úrovní lidí. Freelanceři se více vnímají jako Evropané. Evropský trh je pro ně víc domovský. „Projevuje se to třeba tak, že ´ajťák´vystuduje vysokou školu a rovnou se dívá po práci v nějakém startupu, s kterým by mohl dělat v Londýně nebo Berlíně. Týká se to více profesí,“ říká Vlach.

Vlacha překvapil pozitivní ohlas na knížku, i proto že je velmi obsáhlá, má 760 stran. „Hodně nás to motivovalo udělat hned audioknihu. Viděli jsme, že je poptávka. Učíst delší knihu se ne úplně každému chce,“ uvedl Vlach a doplnil, že stopáž audioknihy, kterou namluvil Petr Hanák, je třicet hodin.

Robert Vlach nyní pracuje na zahraničním vydání knihy. „Podle ohlasů čtenářů se ukázalo, že to má univerzální platnost napříč profesemi. Pozoruji, že freelanceři řeší prakticky všude stejné věci. Rozdíly jsou minimální,“ doplnil. Text, který je zkrácený na 500 stran, je nyní u oponentů. 

Kniha Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové těží ze zkušeností stovek profesionálů z desítek oborů a nabízí osvědčené know-how pro podnikání na volné noze – základy pro prvopodnikatele, nejlepší praktiky a kariérní strategie, ale také pokročilé nástroje, které ocení i profíci s desetiletou praxí. Kniha tak pokrývá celé dlouhé období rozvoje podnikání, od zkusmých krůčků a začátečnických chyb přes náročné první roky až po plně zavedený osobní byznys postavený na odbornosti a dobrém jméně.

Robert Vlach (* 1978) působí jako podnikatel a podnikatelský poradce se zkušenostmi z desítek projektů a z více než 300 poradenských případů. Od roku 2005 se v Česku jako vůbec první publicista, konzultant a lektor věnuje systematické podpoře a popularizaci podnikání na volné noze prostřednictvím internetového portálu navolnenoze.cz. Je držitelem prestižního ocenění Živnostník roku Moravskoslezského kraje a zakladatelem 1. evropského think-tanku pro nezávislé profesionály.

Newsletter