Futures ropy před očekávaným reportem z amerického trhu práce téměř beze změny

Zatímco trhy očekávají americká data o nezaměstnanosti, futures na ropu v pátek zůstávají téměř beze změny. Červencové kontrakty americké lehké ropy WTI se na New York Mercantile Exchange ráno obchodují s 0,05 % nárůstem na hranice 102,53 dolarů za barel. Ceny klesly ve čtvrtek o 0,16% a usadily se na 102,48 dolarech.

Je pravděpodobné, že futures najdou suport na hranici 101,60 USD za barel, tedy čtvrtečním minimu a rezistenci na 103,69 USD, maximu ze 4. června. Obchodníci se nyní soustředí na americká data nezaměstnanosti, které budou zveřejněny ve 14:30 a které buďto naplní anebo zvrátí obavy, které vzešly z ne až tak pozitivních, tento týden reportovaných dat z amerického trhu práce.

Ve čtvrtek ministerstvo práce oznámilo, že počet osob podávajících žádost o nezaměstnanecké dávky se v týdnu končícím 31. května zvýšil o 8000 na 312.000. Analytici očekávali, že nároky nezaměstnaných se zvýší o 6 tisíc na 310 tisíc minulý týden. Zpráva přišla den poté, co firma ADP, klíčový americký zpracovatel mezd, uvedla, že zaměstnanost v sektorech americké ekonomiky mimo zemědělství vzrostla v květnu o 179 tisíc, což je hluboce pod očekáváním, které ukazovalo na 210 tisíc.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Mezitím oznámení čerstvých stimulačních opatření ze strany Evropské centrální banky vyvolalo optimismus ohledně silnějšího hospodářského růstu v eurozóně a případně zvýšení poptávky po ropě. Prezident ECB Mario Draghi ve čtvrtek řekl, že co se týče dalšího případného měnového uvolňování je banka připravena jednat rychle, včetně odkupu aktiv, v případě delšího období nízké inflace. Ve svém projevu na tiskové konferenci ECB, Draghi také řekl, že centrální banka bude opět dodávat dlouhodobou likviditu (LTRO) směrem k bankám.

Na ICE Futures Exchange se cena červencových kontraktů ropy Brent zvýšila o 0,06 % a momentálně obchoduje na 108,85 za barel, se spreadem mezi ropou Brent a americkou ropou WTI čítajícím téměř 6,32 dolarů za barel.

 

 

Newsletter