Fúze firem Uber a Yandex schválena ruskými regulátory

Podnikání ve sdíleném cestování společností Uber a Yandex dostalo v Rusku v pátek 24. 11. zelenou pro sloučení svých operací. Na co se mohou zákazníci připravit?

Společnost Reuters oznámila, že ruský Federální antimonopolní úřad (FAS) rozhodl, že může dojít ke sloučení. Zároveň ale také uvedl, že tato spojená společnost nemůže zabránit řidičům v tom, aby se stali zaměstnanci konkurenčních jízdních služeb. Musí také informovat uživatele o právnické osobě poskytující jízdu.

Uber do tohoto společného, relativně riskantního, podniku investoval 225 milionů dolarů, zatímco Yandex se podílí částkou o velikosti „jen“ 100 milionů dolarů, přičemž získá 59,3% vlastnictví. V červenci oznámily společnosti plány na sloučení podnikání týkající se 127 měst v Rusku, Arménii, Ázerbájdžánu, Bělorusku, Gruzii a Kazachstánu. Firmy již obdržely schválení z Běloruska a očekávají rozhodnutí regulátorů z Kazachstánu.  

Obě společnosti tvrdí, že sjednocení jízdních aplikací bude mít za následek kratší čekací dobu. Uživatelé pak budou i nadále moci používat obě aplikace.

Když společnost Uber oznámila v červenci tuto dohodu, označila fúzi s ruskou firmou za vzrušující a jedinečnou příležitostí. Také dodala, že fungování v dalších zemích tímto krokem nebude nijak ovlivněno.

„Cílem nové společnosti bude posloužit potřebám obyvatel, řidičů a měst, neboť rozvíjíme rychle rostoucí, udržitelné sdílení jízd, dovážek jídla a logistického podnikání v regionu,“ uvedla společnost Uber v příspěvku na svém blogu. „Kombinace s firmou Yandex nám poskytuje lokální odborné znalosti ve vyhledávání, v mapách a navigacích. My naopak můžeme nabídnout zkušenosti vedoucí pozice na světe ve sdílených jízdách, což nám umožní vytvářet nejlepší místní služby a poskytovat důvěryhodnou alternativu k jízdě vlastním vozidlem napříč regionem. V dlouhodobém výhledu však i nadále zůstanou značky Uber a Yandex, i jejich vlastní aplikace, pro zájemce o jízdu. Aplikace pro řidiče po ukončení transakce budou však sloučeny. Transakce je předmětem regulativního schválení.“   

Cílem je uzavřít dohodu v lednu roku 2018.

Konflikty na letišti, stávkující taxikáři. Jak regulovat taxi a Uber?

Newsletter