Gamestop roste o 100 % za dva týdny. Jsou meme akcie zpět?

Zdroj: Depositphotos

Od začátku měsíce vzrostly akcie Gamestop o 70 % bez zjevné příčiny. Přes noc na pondělí pak o dalších 20 %, tam je již ale příčina jasná. Na sociální síť X se totiž vrátil jeden ze strůjců šílenství kolem akcií Gamestop – Keith Gill neboli Roaring Kitty. Jsou tak meme akcie zpátky? 

Rok 2021 byl pro trhy naprosto bezprecedentní. Svět ovládal koronavirus a lidé hojně pracovali z domova. Centrální banky trhy zaplavily levnými penězi, a ty tak putovaly do mnohdy rozporuplných aktiv. Obrovskou popularitu si tak získaly NFT, kryptoměny atakovaly historické rekordy a došlo také k vytvoření dalšího fenoménu – meme akcií.

Asi nejznámějším příkladem jsou společnosti Gamestop a AMC. Trend na obou byl dlouhodobě klesající a v případě Gamestop se dokonce hovořilo o nevyhnutelném krachu. Na ten sázeli i ti největší hráči na trhu v podobě hedge fondů. Kolem daných akcií se však zformoval doslova kult retailových traderů, kteří se setkávali ve skupině Wallstreetbets na Redditu. Evangelistou ohledně akcií Gamestop se stal právě již zmiňovaný Keith Gill, který se postaral o obrovskou popularizaci dané akcie. Z penny stock se tak během několika měsíců stal kolos, jehož historické maximum narostlo na neuvěřitelných 483 dolarů za akcii. Na této akcii si tak vylámal zuby nejeden hedge fund, který doplatil na tzv. “short squeeze”. S nadsázkou tak můžeme říci, že David porazil Goliáše. Masa retailových traderů začala nakupovat akcie Gamestop a hedge fondy musely své krátké pozice uzavírat ve velké ztrátě, která byla pro některé dokonce likvidační. 

Vývoj akcií Gamestop od začátku roku. Zdroj: Google

Bublina kolem akcií Gamestop však velmi rychle splaskla, a ty se tak postupně propadly pod 10 dolarů. Samotný Keith Gill se kvůli své roli v dané kauze dokonce dostal do problémů s úřadem pro cenné papíry SEC. Gill tak nakonec sbalil vydělané miliony dolarů a na několik let se stáhl z veřejného života.

Od začátku května jsou však akcie Gamestop jako polité živou vodou, když bez zjevné příčiny nejprve posílily o více než 60 %. V noci z neděle na pondělí pak vzrostly o dalších 20 %, zde už je ale příčina jasná. Po třech letech pauzy se vrátil na X Keith Gill, který sdílel stejnou fotku jako samotný Gamestop před několika měsíci. Situace začíná připomínat začátek šílenství kolem meme akcií, růst Gamestop tak zatím nemusí být u konce.

Namístě ja rozhodně varování pro všechny tradery – pád akcií Gamestop může být ještě rychlejší než jejich růst. Například po dosažení historického maxima na konci ledna 2021 trvalo jen dva týdny, než se akcie propadly o téměř 98 %. Trading meme akcií je velmi nebezpečný a každý by jej měl důrazně promyslet. Pokud se pro to rozhodnete, tak je vhodnější na to využít menší část kapitálu. 

Využijte volatility na akciových trzích. OBCHODUJTE CFD AKCIE S PURPLE TRADING

Zdroj: Purple Trading, Google

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter