Gartman: Draghi dnes trh pravděpodobně zklame

„Trh bude pravděpodobně lehce zklamaný bez ohledu na to, jaký stimul dnes Mario Draghi oznámí.“ Alespoň tak vidí situaci, která bude následovat po dnešní tiskové konferenci Evropské centrální banky, investor a ekonomický komentátor Dennis Gartman.

„Celá situace skončí tak, že Draghi nebude schopen udělat to, co po něm trhy chtějí. V jeho zájmu by mělo být nafouknout bilanci ECB opět na 3 biliony dolarů, jako tomu bylo před několika lety. Problémem však zůstává to, že k tomu nemá dostatečné prostředky, ne-li schopnosti,“ řekl Gartman pro server CNBC. Dle jeho názoru by Draghi sám velmi rád dosáhl zmiňovaného bilančního navýšení, ale při současné situaci by to bylo zřejmě těžce proveditelné. Gartman však uznává, že Draghiho vyjednávací pozice je dosti nezáviděníhodná. „Je potřeba dát dohromady skupinu silně tendenčních lidí i zemí, což není nikdy jednoduché,“ dodal.

V poslední době se nejvíce spekuluju o tom, že ECB oznámí zahájení nákupu státních dluhopisů zemí eurozóny o objemu 500 miliard euro. Někteří ekonomové dokonce věří, že by celkový stimul mohl být ještě větší. Během včerejška se do médií dostala informace, že centrální banky budou jednat o odkupu dluhopisů o hodnotě 50 miliard eur měsíčně. Podle informací agentury Bloomberg by program měl být zahájen nejdříve v březnu a ukončen přibližně koncem příštího roku. Při takto nastaveném objemu by se celkový stimul ECB vyšplhal na 1,05 bilionu eur.

Zdroje: ECB spustí QE v měsíčním objemu 50 mld. eur. Od března

Šest otázek a odpovědí ke QE v režii ECB

Newsletter