Gates a Bezos nejbohatší? Ruský bohatýr je hravě strčí do kapsy

S nedávanou rally e-commerce gigantu Amazon vystřídal jeho zakladatel Jeff Bezos v čele nejbohatších lidí planety Billa Gatese. I přesto, že si oba pánové pozice opětovně vyměnili, podle Billa Browdera, jehož názor cituje server Market Watch, ale ani Gates a Bezos dohromady nemají na třetího hráče v této prominentní partii. Tím není nikdo jiný než ruský prezident Vladimir Putin.

„Věřím tomu, že Vladimir Putin disponuje majetkem v hodnotě 200 miliard dolarů,“ uvedl ředitel Hermitage Capital Management Bill Browder pro komisi amerického senátu, před kterou vypovídal kvůli vyšetřování amerických prezidentských voleb. Browder je bývalým investorem, který se zaměřoval především na ruské firmy Surgutněftěgaz a Gazprom, a je tedy velmi dobře obeznámen s tématem tamních bohatýrů. Jeho společnost byla v jedné době dokonce největším portfoliovým investorem v celém Rusku.

Putin se zajímá o ethereum. Proč?

Podle Browdera vedla Putinova cesta k miliardám přes zabavování majetku, vydírání a dokonce i mučení. Speciálně pak uvedl příběh podezřelé smrti právníka Hergmitage Capital Sergeje Magnitského, kterého Browder najal, aby vyšetřoval ruské korupční aféry. Poté, co několik vysokých hodnostářů obvinil z miliardových podvodů na úkor fondu Hermitage Capital a ruské vlády, se sám ocitl ve vyšetřování s obviněním z údajných daňových úniků. Magnitskij později během vazebního zadržování zemřel. Podle odhadů to bylo kvůli odmítání doktorské péče, jeho smrt v médiích každopádně vyvolala intenzivní diskuze o porušování lidských práv.

Ředitel Hermitage Capital poté strávil několik let lobbováním v Kongresu za tzv. Magnitského zákon, který zakazoval těm, kdo jsou zodpovědní za smrt právníka, vstup na území Spojených států, stejně tak by měli zakázaný přístup i do amerického bankovního systému. Obama v roce 2012 zákon nakonec podepsal.

Putin: S homosexuálem ve sprše? Neprovokoval bych ho

Co se týče ruské politiky a obrovských majetků, Browder popsal klíčový moment, který se udál v roce 2003. V tom roce zatkl Putin největšího ruského oligarchu Michaila Chodorovského. Jeho soud byl poté přenášen televizí, přičemž během něj stál Chodorovskij uprostřed soudní síně zavřený v kleci.

„Tento obraz byl extrémně silným signálem, protože nikdo z ostatních oligarchů se nechtěl dostat do Chodorovského pozice. Po jeho usvědčení šli ostatní ruští miliardáři za Putinem a ptali se ho, co musí udělat, aby se vyhnuli takové situaci. Z toho, co pak následovalo, se dá odvodit, že odpověď ruského prezidenta byla: ‚50 procent‘,“ uvedl Browder. Ne 50 procent pro ruskou vládu, ale 50 procent přímo pro Putina, zdůrazňoval manažer fondu.

„Od toho okamžiku se Putin stal nejbohatším oligarchou Ruska a také nejbohatším člověkem na světě. Moje antikorupční snahy poté přestaly být v Rusku tolerovány,“ dodal Bill Browder.

Putin potřebuje peníze, chce vysát velké firmy. Kdo na tom vydělá?

Přestože oficiální čísla o Putinově majetku ukazují roční plat 133 tisíc dolarů a skromný byt v Moskvě, časté zvěsti o jeho nesmírném bohatství mluví například o paláci za miliardu dolarů, čtyřech jachtách a tuctu soukromých tryskáčů i helikoptér.

Newsletter