Gates a další miliardáři zachraňují svět „zeleným“ fondem

Průlomová energetická koalice opět na scéně. Bill Gates a ostatní miliardáři zachraňují svět „zeleným“ fondem, který se má poprat se skleníkovými plyny. K tomu mu má dopomoci investice o velikosti jedné miliardy dolarů.

Téměř dva tucty těch nejúspěšnějších byznysmenů, podnikatelů a investorů se společně s Billem Gatesem rozhodly vytvořit miliardový fond nesoucí název „Breakthrough Energy Ventures Fund“, který vznikl při v minulém roce založené Průlomové energetické koalici. Jeho cílem je snížení světové emise skleníkových plynů téměř na nulu, a to prostřednictvím „čistých“ energetických technologií.

„Jsem poctěn, že mohu se všemi těmito investory spolupracovat na vzniku silné investiční nadace zaměřující se na základní výzkum,“ přepisuje Gatesovo nedělní vyjádření server Fortune. „Naším cílem je podpora takových společností, které budou stát za vznikem nové generace spolehlivé, cenově dostupné a především bezemisní světové energetiky.“

Co „zeleného“ vzrušuje Billa Gatese?

Vyjma zakladatele společnosti Microsoft se projektu zúčastní i zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma. Dále pak CEO Amazonu Jeff Bezos, předseda venture capital společnosti Kleiner Perkins Caufield & Byers John Doerr, zakladatel Khosla Ventures Vinod Khosla, spoluzakladatel SAP Hasso Plattner a předseda Laura nad John Arnold Foundation John Arnold. Jméno zakladatele Facebooku Marka Zuckeberga není v souvislosti s fondem zmíněno, ovšem i on je členem Průlomové energetické koalice.

Podle Fortune se bude fond zaměřovat na široké spektrum společností bez ohledu na jejich „tržní stádium“. Znamená to tak, že finanční podpory se mohou dočkat nejen začínající startupy, ale rovněž i zaběhlé a již komercializované firmy, a to bez zaměření na konkrétní sektor. Ve hře tak bude širší oblast energetiky zahrnující výrobu elektrické energie a její skladování, dopravu, využití průmyslových systémů a zemědělství.

Světový unikát. První „zelená“ burza je na světě

Newsletter