Gazprom: Exploze na Ukrajině dodávky do Evropy neohrožuje

Včerejší exploze na potrubí na východě Ukrajiny neohrožuje dodávky ruského plynu do Evropy, řekl člen vedení ruského monopolu Gazprom Vitalij Markelov. Podle jeho slov Ukrajinci zanedbávají nezbytnou údržbu plynovodů a další havárie mohou následovat.

Plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod, který představuje hlavní trasu pro přepravu ruského plynu na západ kontinentu, explodoval podle ukrajinského ministerstva vnitra ve východoukrajinské Poltavské oblasti. Oběti na životech nebyly ohlášeny a nedošlo prý ani k přerušení transportu suroviny.

Příčiny výbuchu nejsou oficiálně jasné. Ukrajinští politici již hovoří o tom, že se odehrál teroristický útok, který měl zpochybnit postavení Ukrajiny jako spolehlivého partnera při zabezpečení dodávek plynu.

„Systém přepravy plynu vznikal u nás (v Rusku) a na Ukrajině společně. Zatímco my do rekonstrukce našich (ruských) plynovodních potrubí investujeme značné prostředky, o ukrajinské straně se to říci nedá. Potrubí stárne a důsledkem jsou havárie. V ukrajinském systému plynovodů to není havárie ojedinělá a myslím, že další budou následovat,“ prohlásil zástupce Gazpromu Merkelov. Pro případ problémů na hlavní trase má dle něj Gazprom k dispozici rezervní systémy, které umožňují zajistit přepravu plynu bez výpadků.

Ukrajina dostane jen tolik plynu, za kolik zaplatí předem, rozhodl Gazprom

Newsletter