GBPUSD nabízí příležitost ke spekulaci

 Libra se vůči dolaru momentálně pohybuje zhruba 0,2 procenta od své nejnižší úrovně za poslední měsíc, což je svým způsobem způsobeno hedgeovými fondy a dalšími velkými spekulanty snižujícími své býčí sázky na tento měnový pár.

Profit warning britských společností v prvním pololetí vzrostl nejvíce od roku 2012. I za tím stojí zejména silná libra, která se podepsala na ziskovosti firem sídlících ve Velké Británii. Libra v loňském roce stoupla o 11 procent, což je nejvíce ze všech hlavních měn, přičemž britské státní dluhopisy klesly.

„V současné době to vypadá, že mnoho z dlouhých pozic spekulujících na nárůst libry bude pomalu ale jistě uzavíráno,“ řekl Ray Attril, hlavní měnový stratég Australia Bank Ltd v Sydney.

Libra vůči dolaru dnes mírně roste, momentálně se nachází na úrovni 1,69906.
Podle nejnovějších údajů Commodity Futures Trading Commission sázky na nárůst libry převýšily v minulém týdnu spekulace na pokles o 27,497 kontraktů, což je však propad z týdne předtím, kdy rozdíl činil 38,770. V týdnu od 4. července čítal rozdíl 56,412 kontraktů, nejvíce od roku 2007.

Příležitost k nákupu

Stratégové v Morgan Stanley, která vlastní největšího světového brokera, minulý týden předpověděli, že pád nabízí investorům příležitost koupit libru. Zprávy tento týden ukáží, že spotřebitelská důvěra stoupla na nejvyšší úroveň od roku 2002 a objem výroby v červenci zůstal u sedmiměsíčního maxima, míní ekonomové v konsensu agentury Bloomberg.

„Celkově data zůstávají silná, směřující k oživení ekonomiky,“ sdělili stratégové v čele s Hans Redekerem ve své e-mailové poznámce dnes. „Chtěli bychom využít nedávný pokles a zadat dlouhé GBP pozice.“ Dlouhá pozice je sázka, že aktivum vzroste.

Co se týče technické analýzy, měnový pár GBUSD se po téměř dva týdny trvajícím poklesu momentálně pohybuje poblíž své spodní trendové linky v podlouhlé dráze, jenž započala v září roku 2013. V případě, že se potvrdí předpovědi banky Morgan Stanley, je zde velká pravděpodobnost na pokračující růstový trend.

Výnosy 10letých britských dluhopisů vzrostly jeden bazický bod, nebo 0,01 procentního bodu, na 2,58 procenta. Nejníž od druhého června byly hodnotou 2,54 procenta byly dne 23. července. 2,25% dluhopis se splatností v září roku 2023 klesl o 0,08 neboli 80 centů na 1000 liber nominální hodnoty, jinak vyjádřeno na cenu 97,335.

Newsletter