Generali prodá švýcarskou banku BSI, pokutám od amerických regulátorů ale čelí dál

Italská pojišťovna Generali dnes potvrdila prodej své švýcarské privátní banky BSI brazilské bance BTG Pactual. Stanovená cena se vyšplhala na 1,5 mld. švýcarských franků. Zprávu přinesl deník Wall Street Journal.

Touto transakcí si Generali zlepší ukazatel solventnosti Solvency ratio I (důležitý ukazatel pro pojišťovny, určený poměrem volného kapitálu k čistému pojistnému) – o 9 procentních bodů a překoná tak stanovený cíl pro rok 2015 ve výši 160 %.

Prodejem BSI končí zhruba dvouletá snaha Generali najít vhodného kupce. Hon amerických regulátorů na švýcarské banky kvůli nepřiznaným aktivům na jejich účtech dostalo cenu švýcarské banky BSI i ostatních bank v regionu pod tlak. Riziko vysokých pokut v souvislosti s vyšetřováním daňových úniků klientů švýcarských bank a praní špinavých peněz tak prodeji nepřispělo. Tyto faktory podstatně ztížily schopnost odhadnout cenu, která by byla v současnosti odpovídající.

Generali oznámila zahájení exkluzivního jednání s brazilskou bankou BTG Pactual o prodeji BSI v květnu. V červnu pak list Financial Times přinesl informaci, že Generali bude v rámci dohody s americkými regulátory i nadále čelit případným pokutám za daňové úniky v souvislosti s aktivitami švýcarské BSI, a to i v případě, pokud o nich bude rozhodnuto až po plánovaném prodeji BSI.

Podle dohody s brazilskou BTG dostane Generali 1,2 mld. švýcarských franků v hotovosti a zbytek v akciích banky BTG Pactual.

Akcie Generali reagují v Miláně růstem o 1 %. 

Newsletter