Geopolitické napětí bere Evropě sílu růst, v Praze převažují zisky ČEZu a KB

Evropské akcie v úvodu nového týdne registrují (v případě německého indexu DAX) více jak 0,5% pokles, když je na trhu stále cítit nervozita z posledního vývoje na Ukrajině. Investoři se obávají dalšího kola sankcí vůči Rusku a panevropský index Europe Stoxx 600 klesá o 0,4 %.

Ruské akcie padají šestým dnem v řadě. Aktuálně index MICEX ztrácí 1,3 %. Na Rusko také padá vlna kritiky za nedostatečný postup ve vyšetřování okolností pádu letadla malajsijských aerolinek.

Z vybraných titulů ztrácí akcie španělského bankovního domu Espírito Santo a to o 3,8 %, poté co její mateřská společnost, konglomerát Espírito Santo International požádal během pátku o ochranu před věřiteli.

Matka Espírito Santo snižuje podíl, banka rychle mění vedení a akcie opět letí dolů

Naopak více jak 2% růst si připisují akcie Tesca a to po jmenování nového výkonného ředitele Davida Lewise, který by měl do společnosti nastoupit k 1. říjnu. Jmenování Lewise tak trh zřejmě vnímá jako šanci na zlepšení hospodaření firmy, která dnes oznámila, že její hospodářské výsledky za první pololetí zaostanou za očekáváním. O více jak 6 % rostou akcie bankovní skupiny Julius Baer a to po reportu pololetních hospodářských výsledků.

Šéf řetězce Tesco končí. Pololetní výsledky budou zklamáním

Akcie se na pražské burze obchodují smíšeně. Růst se daří akciím ČEZu a Komerční banky, které si připisují 0,5 %. Ztrácí naopak rakouská Erste Bank, která se sesouvá k 510 Kč a situaci se tak za minimálního objemu snaží zachránit alespoň pojišťovací zástupce VIG, který roste o 1,85 %. Z menších titulů ztrácí CETV, NWR a Orco. Objem obchodů aktuálně dosahuje podprůměrných 173 mil. Kč.

V Praze zítra startuje výsledková sezóna za 2Q, jako první bude čísla zveřejňovat Unipetrol.

Domácí výsledková sezóna startuje. Kalendář za 2Q/1H

Newsletter