Geopolitické napětí dolehlo i na Wall Street, silný HDP nepomohl

Americké akcie ve čtvrtek oslabily a index S&P 500 tak ustoupil od psychologické úrovně 2000 bodů. Důvodem byla probíhající agrese Ruska vůči Ukrajině, tamní prezident Porošenko řekl, že ruské síly zahájily přímou invazi na Ukrajinu. Rusové podle posledních údajů obsadili pobřežní město Novoazovsk.

Index S&P 500 oslabil o 0,17 %, Dow Jones o 0,24 % a Nasdaq -0,26 %. V USA byl dnes zveřejněn první zpřesněný odhad růstu HDP ve druhém kvartále. Ten přinesl ještě lepší údaj, americká ekonomika podle něj rostla o 4,2 % oproti prvnímu odhadu 4% růstu. Ekonomové předpovídali lehkou revizi na 3,9 %. Mírně lepší data přišla také z trhu práce, kde týdenní počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti nepatrně klesl na 298 tisíc.

Americká ekonomika roste ještě dravěji. Podporou zisky firem i investice

Akcie Abercrombie Fitch poklesly o 4,8 % po zklamání v podobě kvartálních tržeb. Akcie Wiliams-Sonoma propadly o 12 %, dařilo se naopak společnosti Signet Jewelers +7,7 %. O více než procento poklesly akcie Visa, když analytici Raymond James snížili hodnocení pro nedostatek dalšího růstového potenciálu.

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter