Geopolitika a trhy: Turecká pomsta, kamion s otazníkem

Včerejší den byl z hlediska geopolitických událostí (převážně negativního rázu, bohužel) nabitý. Vše začalo zastřelením ruského velvyslance, pokračovalo smrtícím kamionem a skončilo potvrzení Trumpa příštím americkým prezidentem. Co na to trhy?

Atentát na ruského velvyslance Andreje Karlova se odehrál v galerii moderního umění ve městě Ankara. Střelcem byl turecký policista, který nebyl ve službě, a i hned po útoku dal jasně najevo, že šlo o pomstu za syrské město Allepo, které bylo v posledních týdnech terčem bombardování, a to právě především ze strany ruského letectva.

Tato události se na trzích projevila okamžitým oslabením turecké liry o zhruba 0,5 %, přičemž po oznámení velvyslancovy smrti odepsala 0,8 % na minimum 3,5338 USDTRY. Aktuálně turecká měna oslabuje dále až k 3,5198 USDTRY.

Obdobný scénář se odehrál i na rublu, který oslabil na denní minimum 62,045 USDRUB, ovšem vzápětí ztráty umazal. Dnes už opět sílí o více jak 0,3 % až na 61,71 rublu za dolar.

Další nešťastná událost se odehrála v německém Berlíně, kde kamion s polskou značkou najel do davu lidí na vánočních trzích. Aktuální bilance je 12 mrtvých a téměř 50 zraněných, z toho část ve vážném stavu. Podle současných informací světových médií prý mohlo jít o úmyslný útok, za nímž stojí muž, který do Německa letos přišel jako uprchlík z Afghánistánu či Pákistánu.

Útok se odehrál ve večerních hodinách, kdy už byly evropské trhy zavřeny. Podle aktuálních dat se tento (ani turecko-ruský) konflikt na akciích nikterak výrazně nepodepsal. Německý index Dax roste o +0,2 %, francouzský Cac o +0,34 %. Jediný britský FTSE padá, a to o -0,07 %.

Euro pak vůči dolaru nadále oslabuje. V tuto chvíli o zhruba -0,2 %, což odpovídá 1,038 EURUSD.

Poslední včerejší událostí bylo potvrzení Donalda Trumpa za příštího amerického prezidenta. Blonďatý magnát získal více než 270 potřebných hlasů volitelů, díky čemuž splnil podmínky pro získání prezidentského úřadu.

Americké trhy byly v tu dobu rovněž zavřeny, tudíž jsme se nedočkali žádné reakce. Dá se však očekávat, že (i vzhledem k aktuálnímu vývoji Evropy) by americké akcie mohly dnešní den otevřít opětovným růstem.

Buď teď, nebo kdy vlastně? Scénář „deset tisíc“ se opakuje

Newsletter