Goldman Sachs: Dolar uvidíme na paritě s eurem, akcie bez zisků

Americký dolar se nevzdá své cesty na paritu s eurem. Uvidíme jej na ní za několik měsíců, předpovídají stratégové Goldman Sachs s tím, že katalyzátorem se stane bankrot Řecka. Americké akcie dle Goldman Sachs už letos zisky nepřinesou.

Goldman Sachs upozorňuje, že politická dohoda o třetím balíku pomoci Řecku na úrovni ministrů financí eurozóny „je hezká“, realita v řeckém parlamentu, kde dochází na čím dál hrubější rozpad ve vlastní straně SYRIZA a na politické scéně obecně, je obrazem jiným. Kartami mohou zamíchat také hlasování v národních parlamentech v eurozóně, zejména tom německém při nesouladu ohledně odpisu řeckého dluhu.

„Teprve skutečný otřes v Řecku (a bankrot) vybudí Evropskou centrální banku k odpovědi v podobě bránění rozšíření této krize na další ekonomiky eurozóny. Směrem EURUSD očekáváme, že výprodej německých dluhopisů, spojený s napětím kolem Řecka, zatlačí na pokles měnového páru,“ uvádějí k sázce na směr eura na paritu s dolarem měnoví stratégové Goldman Sachs: Brook, Cole a Cahill.

V případě řeckého defaultu očekává Goldman Sachs okamžitý pokles hlavního měnového páru eurodolar o „tři velké figury“, což znamená z dnešní úrovně kolem 1,1000 až 1,1100 EURUSD k úrovni kolem 1,0700 až 1,0800 EURUSD. Následné vystupňování QE ze strany Evropské centrální banky by  dle Goldman Sachs vedlo k poklesu EURUSD o dalších „sedm velkých figur“ což znamená k úrovni parity eura s dolarem.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Další oslabování pak Goldman Sachs předpovídá čínské měně jüan a to na zhruba 6,60 proti dolaru do roka a 6,70 proti dolaru do konce roku 2016. Čína v obavě o ochlazování ekonomiky oslabila v předchozím týdnu svou měnu nejprudčeji od roku 1994.

Americké akcie, měřeno pohledem širšího akciového indexu S&P 500, už letos neporostou. V měsících do konce roku očekává Goldman Sachs spíše pohyby do strany a závěr roku u hladiny 2100 bodů.

Banka k tomu vymezuje čtyři hlavní důvody: Úroveň 2100 bodů dle Goldman Sachs znamená férové ocenění amerického akciového trhu. O ziskovosti amerických firem pak Goldman Sachs nečeká ve zbytku roku nějaké oživení, které by dodalo fundamentální sílu dalšímu vzestupu akcií. „Průměrný zisk na akcii letos meziročně vzroste o procento, u energií ale propadne o 63 procent či 8 dolarů na akcii,“ předpovídá Goldman Sachs. Banka dále upozorňuje na odliv investic z amerických ETF fondů a vlažnější růst americké ekonomiky, ve druhé polovině roku 2015 kolem 2,6 procenta v přepočtu na celý rok.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter