Goldman Sachs flirtuje s bitcoinem. Prý si ho žádají klienti

Pátá největší americká banka Goldman Sachs uvažuje o založení tradingové platformy zaměřující se na bitcoin. Podle slov tiskového oddělení si to prý žádají sami klienti, uvádí server Wall Street Journal. Jak se liší pohled Goldmanů oproti ostatním bankám?

Jedna z nejznámějších investičních bank světa je, podle informací trojice novinářů WSJ, v počáteční fázi výzkumu možnosti zavedení obchodování s digitálními měnami, a to prostřednictvím plnohodnotné tradingové platformy. Poměrně jasně se tak ukazuje, že Goldmané mají mnohem větší zájem o kryptoměny, než je tomu například v případě dalších bankovních velikánů jako JPMorgan nebo Morgan Stanley.

„V reakci na zájem klientů o investování do digitálních měn se snažíme zjistit, jak nejlépe bychom jim mohli v této oblasti pomoci,“ sdělila serveru WSJ mluvčí banky Goldman Sachs. Pokud by byl tento klientský „nátlak“ natolik silný, že by na něj banka nakonec odpověděla, šlo by o vůbec první významnou finanční instituci, která by se takto po hlavě vrhla na trh kryptoměn.

Na mediální rozruch kolem této informace reagoval dokonce i sám CEO Goldman Sachs Lloyd Blankfein. Ten  na svém Twitteru napsal, že o bitcoinu „uvažuje“, zatím však prý nedospěl k rozhodnutí, zda ho ve strategii banky zamítnout, nebo naopak podpořit. Současnou situaci kolem digitálních měn pak přirovnal k době, kdy bylo zlato nahrazeno papírovými penězi. Tehdy podle Blankfeinových slov byli lidé rovněž skeptičtí k zavedení nového platidla a jak to nakonec dopadlo…

 

Everything bubble: Kde všude se (prý) nafukuje?

Co se týče kryptoměn, vedení Goldman Sachs bylo ve srovnání s ostatními bankami až do této doby víceméně zticha. Rozhodně jste se od klíčových postav jedné z nejznámějších investičních bank světa nedočkali komentářů jako například od CEO JPMorgan Jamieho Dimona.

Bitcoin neskončí dobře. Je to podvod, který je horší, než byla tulipánová horečka,“ řekl Dimon na zářijové investiční konferenci v New Yorku. „Pokud by jakýkoliv trader v JPMorgan začal obchodovat bitcoin, vyhodil bych ho během vteřiny. Jednak proto, že je to proti našim pravidlům, a za druhé za jeho hloupost. Oboje je velice nebezpečné,“ přepsala bankéřův projev agentura Bloomberg.

Pozor na podvody! Jak prokouknout kryptoměnový scam?

O to ironičtěji se však jeví zjištění, které zveřejnil jeden pozorný fanoušek kryptoměn na sociální síti Twitter. Firma JPMorgan podle něj neočekávaně zaplatila za velký bitcoinový blok, a to ihned po Dimonově kritice, po níž následoval propad ceny bitconu. Tento údaj vyčetl z veřejně dostupných dat ohledně nákupů BTC. V připojeném obrázku pak zakroužkoval dobře viditelný název kupce „JP Morgan Securities Ltd“. Je tedy jasné, že Dimonův komentář nemusel nutně být pouze vyjádřením vlastního odporu…

 

Zaměříme-li se na postoj vedení dalších velkých bank, dosud byla pozornost zaměřena spíše než na bitcoin na technologii za ním stojící – blockchain. Tento trend však vedle Blankfeina nedávno prolomil i CEO Morgan Stanley James Gorman. Ten minulý týden uvedl, že digitální měny jsou více než jen modní výstřelek a že by dle jeho názoru určitě neměly být nelegální. 

Těžba kryptoměn: Pro Venezuelany životní příležitost i nebezpečí

Obdobný názor zastávají i další. „Nejchytřejší firmy na Wall Street mají příležitost, která jim nabízí možnost stát se lídrem finančních trhů díky poskytování služeb spojených s expandující oblastí digitálních měn,“ uvedl ředitel investiční firmy Block Tower Capital, která se zaměřuje právě na kryptoměny, Matthew Goetz pro CNBC. Pro zajímavost, Goetz je zároveň bývalým viceprezidentem banky Goldman Sachs.

Bitcoin si za letošní rok připsal zisk o velikosti zhruba 350 %. Z hodnoty pod hranicí 1000 dolarů se posunul na dosavadní rekord kolem 5000. Vzhledem k tomu, že se však jedná o silně volatilní instrument, výjimkou nejsou výkyvy v řádech stovek i tisíců dolarů během poměrně krátké doby. Například v září spadla cena BTC během zhruba dvou týdnů o cca 1800 dolarů, k čemuž přispělo například zastavení činnosti čínských kryptoměnových burz ze strany regulátorů.  Tehdy se cena bitcoinu dle serveru Coin Desk propadla až pod 3000 dolarů, aktuálně je už však vyšší, a to na 4220 dolarech.

 

Newsletter