Goldman Sachs k akciím: Žádná bublina, ta je na dluhopisech

(Aktualizováno 14:11) Riziková aktiva včetně akciového trhu se nepohybují na úrovních, které lze označit za bublinu. Při dlouhodobě nízkých či přímo nulových úrokových sazbách se prostě investoři po celém světě posunuli po rizikové křivce a dávají své peníze tam, kde výnos získají,“ uvedl stratég Goldman Sachs pro globální akciové trhy Peter Oppenheimer pro Squawk Box.

„Může to vyústit v situaci, že nadhodnocenými se stanou opravdu vysoce riziková aktiva. Nejeví se mi tak ale akciové trhy,“ uvádí Opperheimer. Dodal, že v bublině jsou naopak trhy dluhopisové. Od dolaru je očekávána další podpora akciového trhu.

Evropské akcie získaly letos stimul v podobě lednového oznámení a březnového spuštění programu nákupů aktiv Evropskou centrální bankou v měsíčním objemu 60 miliard eur, celkovém přes jeden bilion eur. Široký index evropských akcií Stoxx 600 na to odpověděl růstem o 17 procent, vládní dluhopisy poklesem výnosů a v některých případech úpisem i za záporné sazby, jako v případě německých bundů.

Americké akciové indexy letos dosáhly rekordních maxim po mimořádně silných datech z americké ekonomiky. Pak je zbrzdila obava o rychlý a prudký vzestup úrokových sazeb, znovu je nastartovala slova Janet Yellenové z minulého týdne, znamenající, že Fed nahlíží na americkou ekonomiku opatrně a sazby bez ohledu na jejich první zvýšení celkově nijak rychle zvyšovat nebude. Nasdaq v minulém týdnu vyšplhal na 15letá maxima.

Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku

Zmizelý patient Fedu a klíče k růstu sazeb

Oppenheimerům názor tak úplně nesdílí šéf Fedu v St. Louis, James Bullard. Ten se po čerstvých slovech z Fedu obává výstřelu cen akcií do nereálných úrovní.

Bullard (Fed): Za sílu dolaru může agresivní ECB

Dluhopisy jsou podle Oppenheimera už delší dobu nadhodnoceným druhem aktiv. „Vývoj je odpovědí na slabý fundament vlád, ale například výnosy v Evropě vidíme jako přehnaně nízké,“ uvedl Oppenheimer s tím, že vůči dluhopisům jednoznačně upřednostňuje akcie.

Podporu dalšímu růstu akcií vidí šéf pro technickou analýzu, tentokrát v makléřském domě Oppenheimer, Ari Wald. Zatímco dolar dle něj j jednoznačně drtí komodity, kde hovoří o sekulárním medvědím trhu, opak vidí u akcií. „Při porovnání indexu S&P 500 a indexu komodit vidíme, že v minulosti opakovaně na sekulárním medvědím trhu pro komodity docházelo k býčímu vývoji na akciích,“ uvedl Wald pro CNBC.

 

Newsletter