Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Goldman Sachs poprvé: Fed musí se sazbami vzhůru rychleji

Má vliv a trhy jeho slova berou jako důležitý obrat. Hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius vůbec poprvé od krize americké ekonomiky změnil svůj postoj a vyhlásil do světa: Fed půjde se sazbami nahoru rychleji. Od „pana opatrného“ má změna postoje váhu.

Hatzius dosud ve svých prognózách pracoval s výhledem růstu sazeb Fedu v prvním čtvrtletí roku 2016. Po mimořádně silných datech z amerického trhu práce v posledních týdnech a vlně změn výhledů začalo být zřejmé, že tento scénář není udržitelný. A Hatzius čerstvě rozhlásil ve zprávě klientům termín nový, blízký aktuálnímu konsensu na trhu: třetí kvartál roku 2015. Pro trhy je to důležitý signál, protože Hatzius platí za mimořádnou holubici.

„Změna výhledu přichází jako odpověď na kumulativní změny na trhu práce, u inflace i ve finančních podmínkách,“ uvedl Hatzius s tím, že krok Goldman Sachs je „odrazem významného pokroku, který udělala americká ekonomika směrem k překonávání bubliny na úvěrech a realitním trhu“.

Goldman Sachs nyní očekává, že sazby Fedu porostou pozvolna k úrovni 4 procent, které bude dosaženo do roku 2018.

Šéfka Fedu: Zajímat nás musí pracovní místa před finanční stabilitou

Hlasy jestřábů sílí: Fed zadělává na další krizi

Newsletter