Goldman Sachs: Pozor na předčasný růst cen komodit!

Ceny zlata, železa a ropy momentálně ožily. Mnozí analytici věří, že jejich ceny již dosáhly „dna“ a vyhlíží zisky. Ne však banka Goldman Sachs, která před současným nárůstem cen komodit varuje a tvrdí, že není udržitelný.

Analytici Goldman Sachs upozorňují na to, že ačkoli ceny komodit byly loni mírně „poháněny“ deflačními tlaky, divergencí a snižováním zadluženosti, současné oživení na trzích a restrukturalizace ekonomik má za následek „předčasný nárůst cen komodit, o kterém jsme ale přesvědčení, že není udržitelný.“

 

Ceny #ropa #Brent vystoupala nad 40 dolarů za barel. Důvody? #Roklen24

Posted by Roklen24 on Monday, 7 March 2016

 

Deflační dynamiky z přebytku nabídky komodit a poklesu poptávky pravděpodobně ovlivňovaly loňské ceny komodit, což vedlo k náznakům vyvážení. „Jejich síla vytvořila nový trend v oblasti postavení na trhu, který by mohl běžet dále,“ poznamenávají analytici.

Goldmani varují před rostoucím nadšením z dlouho očekávané rally cen ropy. Ceny by podle nich ještě po nějakou dobu měly zůstat nižší, aby umožnily obnovení rovnováhy nabídky a poptávky produkce ropy. „Energie potřebují nižší ceny, aby udržely finanční zátěž pro dokončení procesu opětovného vyrovnání; pokud ne, ropná rally se ukáže jako sebezničující, stejně jako tomu bylo loni na jaře,“ uvedli analytici. „I když stále věříme, že cena ropy v tomto roce pravděpodobně obnoví rovnováhu a vytvoří do konce roku na trhu deficit, ´zelené výhonky´ deficitu samy o sobě nestačí k novému udržitelnému býčímu trhu. Jen skutečný fyzický deficit může vytvořit udržitelnou rally, ta je ale ještě měsíce daleko,“ dodávají analytici Goldman Sachs.

 

Další krize nebude mít svůj původ na periferii, ale přímo uprostřed srdce starého kontinentu, a to v Německu.

Posted by Roklen24 on Monday, 7 March 2016

 

Zvýšení cen zaznamenaly také kovy, zejména železná ruda, zinek, měď a hliník. V pondělí vzrostla spotová cena železné rudy o více než 18 procent na více než 60 dolarů za tunu s očekáváními, že Čína bude mít v úmyslu zvýšit produkci oceli. Cena zlata vzrostla na 13měsíční maxima, tedy k 1270 dolarům za unci. Růst byl podpořen nadějí, že Federální rezervní systém nebude zvyšovat úrokové sazby. Goldman Sachs jsou i nadále „medvědí“. Rally železné rudy se podle nich ukáže jako dočasná a analytici tak trvají na svém cíli pro konec roku ve výši 35 dolarů za tunu.

Analytici Goldman Sachs také upozornili na to že „je důležité mít na paměti, že v konečném důsledku se jednalo o medvědí trh řízený nabídkou a nebude se obchodovat jako trh řízený poptávkou… Na současném trhu řízeném nabídkou se poptávka příliš nezměnila, bere nižší ceny, aby tlačila a udržela nabídku pod poptávkou a vytvořila deficit. V důsledku toho je mnohem těžší udržet na trhu řízeném nabídkou vyšší ceny. Tato lekce se však dostaví až prostřednictví falešného startu.“

Newsletter