Goldman Sachs uklidňuje. Ropní těžaři si mohou oddychnout

Setkání členů Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) v rakouské Vídní během posledního listopadového dne skončilo úspěchem. Těžaři se dohodli na prodloužení smlouvy o omezení těžby do konce roku 2018. Podle prognózy americké banky Goldman Sachs tak nemá ropný trh žádný důvod být i nadále nervozní. Co tedy čeká ropné investory v roce 2018?

Pro udržení ceny ropy na požadované úrovni navíc není pozitivní zprávou jen prodloužení smlouvy OPEC. Pozitivním impulsem pro těžaře je i dohoda o „revizi“ situace trhu, která je naplánována na červen 2018. Právě dohodnutí tohoto setkání snižuje riziko výraznějšího pohybu nabídky ropy na trhu, uvedla banka Goldman Sachs ve své zprávě, kterou cituje server CNBC. Nervozita investorů na komoditním trhu je tudíž prý zbytečně větší, než by ve skutečnosti měla být.

Právě Goldman Sachs byla tou institucí, která dva dny před vídeňským meetingem OPECu varovala před „nejistou budoucností“. To podpořilo další nárůst volatility těsně před samotným hlasováním těžařů. Analytici tehdy uvedli, že mezi kartelem nebyl jasný konsensus, zatímco na trhu byly patrné znaky vyvážené nabídky a poptávky, které mohly ohrozit prodloužení smlouvy. Nic z toho se však nestalo a kartel v čele se Saúdskou Arábií dotáhl dohodu do úspěšného prodloužení.

OPEC před jednáním ve Vídni balancuje nad propastí

OPEC na konci listopadu minulého roku oznámil, že jeho cílem je zabezpečit, aby těžba všech členů kartelu nepřesáhla hodnoty 32,5 milionu barelů denně.  Podle údajů agentury Reuters členové OPEC v listopadu snížili těžbu o 300 tis. barelů na 32,48 milionu barelů denně, což bylo nejméně od letošního května. Dohodu o snížení těžby pak OPEC plnil na 112 procent, v říjnu to bylo pod cílem, a to 92 procent.

Hlavním partnerem ropného kartelu je Rusko, které hraje ve vyjednávání společně se Saúdskou Arábii prim. Právě od partnerů kartelu se na veřejnost dostalo vyjádření uvedené níže, na kterém se dohodli se členy OPEC.

„S výhledem na nejistotu spojenou zejména s nabídkou, ale částečně i s poptávkou, je naším záměrem zrevidovat situaci v červnu 2018. Na tomto setkání budou možné další úpravy s ohledem na to, jaké budou podmínky na trhu a v jakém stádiu bude proces vyvážení celého ropného trhu.“

Saúdská hra o trůny (a o ropu)

Na druhou stranu je úspěšné jednání kartelu z minulého týdne pouze začátkem. Tvrdá práce přijde až během příštího roku, kdy budou muset OPEC a nečlenské státy dohody začít se vší vážností jednat o strategii vystoupení ze současné dohody, uvedla dvojice expertů serveru Bloomberg Javier Blas a Jack Farchy.

Banka Goldman Sachs tak na základě svého výhledu zlepšila odhadované ceny ropy Brent a WTI. V prvním případě byla pro rok 2018 zvýšena z 58 USD na 62 USD, ve druhém pak z 55 USD na 57,5 USD. Možná rizika, která by dle americké banky mohla zastavit růst cen, jsou však stále mnohá. Jedná se například o možnost předčasného odstoupení od dohody, které by bylo spojené s evidentní nestabilitou ropného trhu.

Newsletter