Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Goldman Sachs v 2Q s rezervou překonává laťku trhu a hlásí nárůst zisku i tržeb – akcie +2 %

(Doplněno 14:20) Americký investiční gigant Goldman Sachs pokračuje v krasojízdě bank a před začátkem dnešního obchodování zveřejňuje své výsledky za 2. čtvrtletí. Zisk na úrovni 4,1 dolarů na akcii s rezervou překonal nastavenou laťku 3,05 dolarů a znamená meziroční nárůst o necelých 11 %. Trh přitom počítal s meziročním propadem zisku o cca 15 %.  

Také tržby za 2. čtvrtletí nad očekávání potěšily trh – dosažená hodnota 9,13 mld. dolarů je vysoko nad analytiky předpokládanými 7,97 mld. dolary a taktéž znamená meziroční nárůst tržeb z loňských 8,61 mld. dolarů ve 2Q.

Goldman Sachs je čtvrtou bankou (dnes po JPMorgan Chase), která překonává odhady trhu. Zatím však jedinou, která ve 2. čtvrtletí dokázala vykázat meziroční nárůst jak tržeb, tak i zisku. Meziroční růst zisků se podařilo v 2.čtvrtletí zatím jen bance Wells Fargo, která mírně posunula čistý zisk na akcii z 0,98 dolarů v loňském roce na 1,01 roce letošním.

JPMorgan ve 2Q – nižší zisk i výnosy na slabším obchodování, stále však nad odhady

Co se týče výnosů jednotlivých divizí,  výnosy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami (FICC) poklesly v 2Q o 10 %, v 1. čtvrtletí hlásila tato divize pokles tržeb o 11 % kvůli nižším objemům a volatilitě. Právě tato divize přitahuje pozornost investorů, jelikož tvoří zásadní podíl na celkových tržbách společnosti. Zatímco konkurenti JPMorgan Chase i Citigroup oznámili pokračující pokles výnosů z této divize, Goldman Sachs zněla před výsledky optimističtěji v rámci oznámeného očekávání, že jde o cyklickou záležitost a výnosy se v delším období budou vracet zpět na své původní úrovně.

Výnosy z investičního bankovnictví naopak vzrostly o 15 %. Společnost Goldman Sachs si udržela vůdčí pozici na poli investičního bankovnictví i v průběhu první poloviny tohoto roku – zůstala jedničkou v oblasti oznámených a dokončených fúzí a akvizic i v oblasti poradenství při úpisu akcií. Na pátém místě pak skončila v oblasti úpisu amerických dluhopisů.

Akcie Goldman Sachs těsně před zveřejněním výsledků posilovaly v premarketu o necelé procento, v reakci na výsledky poskočily o 2 % výše. Titul od začátku roku k včerejšímu dni odepsal 7 % a je o více než 8 % pod svým 52týdenním maximem v hodnotě 181,13 dolarů. Včera akcie uzavřely po 1,33% růstu na 167 dolarech. Medián cílové ceny je podle dat SIX Telekurs 175 dolarů.

Newsletter