Goldman Sachs varuje: Pravděpodobnost korekce trhů roste

Index S&P 500 roste bez více než pětiprocentního poklesu nejdéle od roku 1929, korekce je tedy v následujících měsících „vysoce pravděpodobná“, uvedla banka Goldman Sachs (GS). Goldmané se tak tímto zařadili k dalším společnostem na Wall Street, které varují před slabostí trhů a nadhodnocenými aktivy. Poroste prý rovněž i volatilita trhu.

Goldman Sachs dle serveru CNBC upozorňuje své klienty na to, že přibývá signálů naznačujících korekci, ať už ji spustí cokoli. Tuto možnost potvrzuje i jejich rostoucí Bull/Bear Market Indicator. Medvědí trh však kvůli nižším rizikům teď nehrozí. Naopak, slabost trhu bude dobrou nákupní příležitostí.

Poklesy na býčím trhu nejsou podle banky neobvyklé. Průměrná korekce toho býčího (definovaná jako pokles o 10 až 20 procent) je 13 procent během čtyř měsíců, trhu pak trvá zotavení jen čtyři měsíce.

Roste i volatilita trhu reprezentovaná indexem VIX. Ten po předchozích rekordně nízkých devíti měsících vzrostl v pondělí na hodnotu 13,21 bodu. Během posledních 12 měsíců volatilita zůstávala nízká a akcie stále rostly navzdory ohlašovanému zpřísňování americké měnové politiky. Rok 2018 však s tímto stavem může zatřást, nehledě na rostoucí sebedůvěru investorů, daňové škrty prosazené republikány a prezidenta hrozícího narušením dlouhodobých obchodních dohod.

Index VIX roste společně se indexem S&P 500, což naznačuje zvýšená rizika. Obvykle se totiž oba indexy pohybují protichůdně, napsal Business Insider.

Růst volatility na býčím trhu může naznačovat rostoucí rizika, rovněž i ochotu si připlatit za zvýšenou expozici vůči růstu trhu. „Investoři by se však měli mít na pozoru, jakmile optimizmus vede k nadhodnocení aktiv. Jsou tak zranitelnější vůči ‚menším zklamáním‛. Dobrým poznávací znamením je, když jsou všechny zprávy pozitivní. Například, když trhy jdou vzhůru společně s rostoucím očekáváním růstu úrokových sazeb, jelikož je to vnímáno jako potvrzení silného růstu,“ upozorňuje Peter Oppenheimer, hlavní stratég divize globálních aktiv banky Goldman Sachs.

Také akcie zaznamenávají příliv peněz. Investoři se totiž obávají, aby jim neutekl následný růst. Podílové fondy a fondy ETF zaměřené na akcie získaly tento měsíc 58 miliard dolarů, což je nejrychlejší tempo během čtyřtýdenního období.

Pravdou je, že Goldman Sachs není se svým názorem osamocena. Bank of America Merrill Lynch (BAML) rovněž předpokládá korekci, která bude pro současné euforické valuace „konstruktivní“. Vysoké ocenění aktiv totiž následuje po měsících investorské bujarosti. A jak se na předpokládanou korekci připravit?

GS doporučuje investorům opční strategii „put spreads“, kdy se čeká mírný pokles podkladového aktiva. Investor nakoupí určité množství put kontraktů (v tomto případě například na index S&P 500), zatímco současně prodává stejné množství put opčních kontraktů za nižší realizační cenu opce (strike price). Tato metoda může investory uchránit od bolesti, až přijde předpokládaný pokles.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter