Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

„Goldmané“: Snižujeme náklady. Do 2017 vstupujeme jako jednička

Jedna z nejvíce sledovaných bank na Wall Street – Goldman Sachs – dnes oznámila velice pozitivní výsledky za 4Q 2016. Zisk na akcii byl 5,08 dolarů oproti očekávaným 4,82. Celkové tržby firmy činily 8,17 miliardy dolarů. Původně se očekávaly na hodnotě 7,74 miliardy dolarů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) byla 11,4 %. Celkovému zisku pomohly dluhopisy, měnové obchody a komodity, které se zvýšili celkově o 3 % mezikvartálně.

Banka prohlásila, že snížila své náklady na nejnižší úroveň od finanční krize v roce 2008, což je klíčový ukazatel, který zajímá současné i potenciální investory.

„Po obtížnější první polovině roku 2016 měla firma optimální výstup po zbytek období,“ uvedl CEO Lloyd C. Blankfein. „Ve druhé půlce roku jsme opatrně snižovali náklady a do nového roku vstupujeme na první pozici v našem odvětví se silným kapitálem a dobrou likviditou,“ dodal.

Trump rally a bankéři? Šéf „Goldmanů“ vydělal 140 milionů

Banka v průběhu roku snížila počet zaměstnanců o 2400 na 34 400. Zároveň však varovala před velkou výzvou v roce 2017, kterou představují nízké úrokové sazby, politická nejistota a snížení světového ekonomického růstu.

Reakcí na dnešní oznámení o zisku byly okamžitý prodej akcií firmy. Titul „GS“ zatím poklesl o 1 % před otevřením Wall Street v 15.00 středoevropského času. Od začátku roku se akcie Goldman Sachs propadly o 2 %, ale od listopadových prezidentských voleb jsou stále v plusu na + 14 %.

Diktát Fedu zabíjí kapitalismus. Banky jsou přeregulované

Newsletter