Goldmané varují před stoletou valuací. Zisky budou klesat

Americká banka Goldman Sachs opět vystrašila několik investorů, kteří bedlivě sledují její analýzy. Společnost uvedla, že s výjimkou zlatého období 20. a 50. let jsou v současnosti akcie a dluhopisy nejdražší od počátku 20. století. To je dle významné banky fakt, který ve střednědobém horizontu zabolí mnoho investorů.

Centrální banky postupně osekávají kvantitativní uvolňování a tlačí tak investory nakupovat dluhopisy s delší splatností. Zisky budou podle banky „pravděpodobně nižší přes celé spektrum investičních nástrojů“, a to ve střednědobém horizontu. Druhou, obávanější, možností je pro investory „prudká bolest“, kdy trhy mohou spadnout razantněji.

„Všechny hezké příběhy musí jednou skončit. Nakonec se tu stejně objeví trh medvědů,“ stálo ve zprávě páté největší americké banky. Zda by byly zasaženy více dluhopisy, nebo akcie, by záleželo na tom, jestli událost spustí pouze negativní růstový šok nebo jestli bude doplněn ještě i o inflaci.

„Zvýšené valuace zvyšují riziko prudkého poklesu. Důvod je jednoduchý, je zde méně prostoru pro absorbování vnějších šoků. Průměrný percentil valuací akcií, dluhopisů a úvěrů se ve Spojených státech nachází na 90 procentech, což je historický rekord,“ uvedli analytici banky.

Švejkování: Příšera Deep State bojuje v křečích o život

Portfolio složené z 60 procent z indexu S&P 500 a z 40 procent z desetiletých amerických státních dluhopisů vytvořilo od roku 1985 zisk 7,1 procenta, po očištění o inflaci. To je o více než dvě procenta, než je průměr za posledních sto let. Imploze technologické bubliny a o sedm let později finanční krize zbrzdily tyto zisky jen mírně, uvedla agentura Bloomberg.

V současné době se jedná o éru nízké inflace, stejně jako tomu bylo v době dynamického růstu ve 20. letech minulého století, uvádí zpráva Goldman Sachs. „Nejhorší scénář pro zmíněné portfolio 60/40 je vysoká nebo zvyšující se inflace. I mimo recese totiž akcie i bondy vyšší inflací trpí,“ dodává banka.

Finanční krach za rohem? Chtějte zlato, dokud ještě je

Podle tržních stratégů Goldman Sachs by v případě scénáře nižších, ale pozitivních zisků měli investoři zůstat na trhu, mohli by dokonce zvětšovat svoji pozici. Zpráva banky navrhuje vložení většího množství prostředků do akcií a stahování dlouhodobějších aktiv ze svého portfolia.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter