Goldmani i BlackRock: Řecko je zatím riziko spíš jen samo sobě

Výnos řeckého dluhopisu se splatností 10 let dnes činí zhruba 9 %. Od čtvrtka, kdy Evropská centrální banka vymezila objem a hrubá pravidla programu kvantitativního uvolňování, který zahájí letos v březnu, se výnos snížil o zhruba procentní bod. A to přesto, že podle slov Draghiho jsou s ohledem na sjednané podmínky možné nákupy řeckého dluhu nejdříve od července.

Řecko povede Syriza a Nezávislí Řekové, euro po pádu zpevňuje. ONLINE

Asi v současné konstelaci hvězd nikoho nepřekvapí stanovisko Goldman Sachs, že řecké dluhopisy jsou „velmi rizikové“. „Pokud ale hovoříme o restrukturalizaci řeckého dluhu, ta by neměla mít závažný efekt nákazy,“ dodává jedním dechem směrem k ostatním zemím regionu Francesco Garzarelli, jeden z šéfů výzkumného oddělení GS. Řecký dluh si prošel (zatím) největší restrukturalizací v roce 2012, kdy země, jíž hrozil odchod z eurozóny, přesvědčila soukromé držitele dluhopisů k odpisu bondů v hodnotě zhruba 100 miliard eur.  

Osud Řecka je po nedělních volbách v rukou levicového hnutí Syriza (za podpory Nezávislých Řeků), které se dlouhodobě profiluje jako protievropské a „protiúsporné“ a její vítězství je spojováno mimo jiné se spekulacemi o odchodu země z eurozóny. Šéf strany Alexis Tsipras chce mít do léta nové dohody s věřiteli, zatímco většina světových lídrů trvá na tom, že „sliby se mají plnit“, respektive „dluhy platit“.

ŘECKÁ KRIZE – sledujeme

Trhy ale zatím zásadnější „nákazu“, tedy přelití řeckých problémů na ostatní země „PIIGS“, nevyhlížejí. Výnos 30letého dluhopisu italské vlády dál klesl na 2,55 % a je blízko rekordnímu minimu (resp. od roku 1994, od kdy jsou data Bloomberg dostupná). Výnos dluhu na 10 let činí zhruba 1,5 % poté, co se minulý týden dotkl rekordního dna 1,413 %.

„Jste-li nevyhraněný evropský investor, měli byste zůstat vcelku v klidu,“ podotýká šéf dluhopisových obchodů společnosti BlackRock. „Při pohledu na dlouhý konec výnosové křivky v Itálii či Španělsku vidíme, jak jsou výnosy nízko, resp. ceny těchto dluhopisů vysoko… Kdyby byl trh zásadně znepokojen, reakce trhů by byla odlišná,“ dodal.

Newsletter