Google vynesl Nasdaq na rekord a Wall Street přiměl k euforii

Akcie technologického gigantu Google zažily jeden z vůbec svých neúspěšnějších dní za éru titulu na Wall Street a vynesly technologický index Nasdaq na nový historický rekord.

Zatímco široký index amerických akcií S&P 500 poskočil jen mírně a úzký index blue chips DJIA naopak mírně ztratil, Nasdaq ovládlo nadšení díky 16,5% růstu akcií Google typu A nad metu 700 dolarů za kus. V součtu akcií Googlu typu A a C se pak zobchodoval pětinásobek normálního objemu! To je nejmohutnější jednodenní vzestup titulu v historii indexů S&P Dow Jones.

Google po včerejších výsledcích roste o 14,7 % na 690 USD

Důvod? Na akciích Google opadl všeobecně negativní sentiment spolu s kvartálními výsledky. S&P pak byla nucena odebrat investiční doporučení „strong buy“ prostě proto, že titul monstrózně prudce vylétl do blízkosti cílové ceny 715 dolarů za akcii.

Euforie kolem Googlu  vynesla do výšit také některé další tituly. Trhačem rekordů byla s 30% vzestupem například Etsy. To poté, co Google ve svém komentáři k výsledkům tak nějak mimoděk utrousil, že vývojáři, hovořil o e-commerce, pozorují i díky jeho aktivitám výrazný nárůst návštěvnosti.

Inflační zpráva z americké ekonomiky ukázala na pátý měsíční vzestup spotřebitelských cen v řadě a to včetně i bez energií. To hovoří ve prospěch růstu úrokových sazeb, zřejmě blíže září než konci roku.

Americký dolar v tomto týdnu zpevňoval k naprosté většině měn a k euru postoupil do blízkosti 1,0800 EURUSD.

  Postupně se „rozjíždí“ pomoc Řecku jako faktoru, který dusil trhy po řadu týdnů a měsíců. V pondělí by Řecko mělo získat překlenovací půjčku 7 miliard eur, ze které uhradí splatný závazek vůči ECB a závazek po splatnosti vůči MMF. Zároveň národními parlamenty v eurozóně, zejména Německu, prošel souhlas s jednáním o třetím záchranném balíku pro Řecko. Evropská komise už oznámila, že vyjednávání o novém balíku pro Řecko dává zelenou.

Newsletter