Green Rush začíná. První město marihuany už v roce 2018

Pravděpodobně stovky až tisíce Kaliforňanů se nemohou dočkat začátku roku 2018, kdy budou moci rozjet svůj pěstitelský byznys s marihuanou. Jednou z firem, které se připravují na licenci, je i Green. Ta se rozhodla pro netradiční tah – koupila celé město a chystá se z něj udělat cannabis-friendly území, se kterým vznikne i zcela nové odvětví turismu v Americe.

Společnost Green koupila území malého městečka Nipton za pět milionů dolarů. Chystá se do něj v příštím roce a půl investovat dalších 2,5 milionu a vytvořit z něj tak turistickou marihuanovou destinaci, uvedla agentura Bloomberg. Nipton je město, které je opuštěné od doby americké zlaté horečky. Často se mu říká i „město mrtvých“.

Celý nákup zahrnoval pozemky v rozloze 120 akrů včetně obchodu, hotelu, školní budovy a minerálních koupelí. Americká firma, která má sídlo ve státě Arizona, použije tyto existující stavby a postaví k nim i nové poháněné obnovitelnou energií, aby tak celkově revitalizovala město.

Léčebné konopí: Miliardový byznys jen pro silné povahy

„Řekli jsme si, že tím ukážeme, že má smysl mít cannabis-friendly místo, které bude navíc poháněno obnovitelnou energií. Inspirujeme tím lidi k tomu, aby se zde nebáli kouřit marihuanu,“ dodal projektový manažer Stephen Shearin.

Tento krok ukazuje, jak daleko se názor o užívání marihuany v USA posunul, a to i přesto, že v této oblasti kvůli federální politice a Trumpově kabinetu stále panuje určitá míra nejistoty. Zelená rostlinka je v současnosti zlegalizována na medikační a rekreační využití právě v Kalifornii a sedmi dalších státech USA. To znamená, že jeden z pěti dospělých Američanů může marihuanu beztrestně konzumovat. Tato situace pak vytvořila i šanci pro firmy, které chtějí z „trávy“ udělat mnohem více mainstreamový produkt.

Zvyšuje legalizace marihuany riziko smrtelných nehod?

Viceprezidentka Electrum Partners Pamela Johnston, která se zabývá konzultantskou činností v marihuanovém průmyslu, tvrdí, že prozatím byl turismus zaměřený na marihuanu omezený. Blýská se však na lepší časy. „Než se nadějeme,  tento druh turismu předčí další konzumně zájmové cestování jako třeba to za vínem,“ dodala.

Investiční firma Cowen & Co. v tomto směru zdůrazňuje, že k růstu odvětví je potřeba ještě většího schválení ze strany široké americké veřejnosti. Předpověď analytiků je však optimistická. Marihuanový byznys by měl do roku 2026 dosáhnout 50 miliard dolarů z aktuálních šesti miliard. K tomu by měly pomoci zejména státy západního pobřeží, kde takzvaný „Green Rush“ startuje.

Městečko Nipton je v současnosti obydleno asi jen dvacítkou lidí. Je situováno nedaleko Mohavského národního parku u hranic s Nevadou. Za tři hodiny se do něj dostanete autem z Los Angeles a za hodinu z Las Vegas. V letních měsících dosahují teploty až téměř čtyřiceti stupňů.

Newsletter