Greenspan o problému „nefungující“ americké ekonomiky

Skutečný problém americké ekonomiky vězí ve slabé poptávce, zhodnotil pro CNBC bývalý šéf centrální banky Fed Alan Greenspan. To se podle něj mimo jiné projevuje poklesem výnosů dlouhodobých vládních dluhopisů.

Greenspan, který stál v čele centrální banky v dlouhém období let 1987 až 2006, přirovnal současnou situaci k nejhoršímu období od konce Velké deprese 30. let. Údaje přicházející z americké ekonomiky podle něj nejsou silné; přes slušný růst pracovních míst zdůrazňuje slabou produktivitu. „Jde o klíčovou statistiku, která říká, že ekonomika nefunguje,“ dodává. A mohou za to podle ex-šéfa Fedu slabé investice. „Kapitálové investice jsou klíčovým faktorem růstu produktivity. Jejich dramatické zpomalení se následně projevilo právě ve slabší produktivitě.“

Investoři se dnes odpoledne dočkají zpřesněných údajů o růstu hrubého domácího produktu Spojených států ve čtvrtém kvartále loňského roku. Trh očekává sestupnou revizi růstu na 2 % z 2,6 %, podle Greenspana by ale údaj mohl jít ještě níž.

Důsledkem objemných nákupů cenných papírů do bilance Fedu není podle Greenspana ani ta nárůst úvěrů do soukromého sektoru, ale pokles úrokových sazeb. Ten se projevil v růstu poměrů P/E (ceny akcie k zisku firmy), kapitalizačních měr na nemovitostním trhu a dalších výnosových aktiv. 

Stratég SocGen: Vzestup americké ekonomiky je naivní pohádka

Newsletter