Gross: Dluh nelze řešit dluhem

Portfolio manažer Janus Capital a zakladatel fondu Pimco, Bill Gross, zveřejnil svůj dlouhodobý ekonomický výhled. V dopise zaslaném klientům Janus Capital nešetří ostrých slov jak na účet politiků tak i centrálních bankéřů a přitom poukazuje na neudržitelnost současné situace.

Dluhopisový „král“ Bill Gross varuje před celosvětovou deflací

V posledních pěti letech se rozmohl trend toho, jak centrální bankéři pomáhají politikům získat levné finanční zdroje. Tím, jak jsou v rámci programů kvantitativního uvolňování skupovány státní dluhopisy, dochází de facto k tomu, že je dluh řešen dalším dluhem, což je dle Grosse nemožné provádět do nekonečna. Zářným příkladem může být činnost Fedu, Evropské centrální banky či Bank of Japan. Všechny tyto instituce mají lví podíl na současné výši dluhů jednotlivých států a je pouze otázkou času, kdy si uvědomí neudržitelnost celé situace.

Constancio (ECB): Odkupy státních dluhopisů budou spuštěny, bude-li třeba

„Jak mohli?“, pokládá si Gross otázku. „Jak mohli politici dopustit, aby zadlužení států dosáhlo tak astronomických výšek? Jak mohli natolik selhat v otázce regulace celého systému? Jak si mohli myslet, že tisk peněz a kumulace dluhu může vytvořit nějaké bohatství namísto ještě většího dluhu?“ A to je jen pár fenoménů, kterými se dnešní doba vyznačuje. Gross pak dále poukazuje na další společenské problémy jako je kouření na veřejnosti či rasová a sexuální diskriminace. „Nad všemi těmito otázkami budou příští generace nechápavě kroutit hlavou,“ cituje server CNBC slova „dluhopisového krále“.

Proč jsou výnosy dluhopisů tak nízko?

Výhled není tedy nijak optimistický. Můžeme se připravit na situaci extrémně nízkých výnosů i ekonomického růstu společně s postupně ubývající likviditou. Očekává se, že proběhne masivní vlna výběrů zisků, čímž investoři zkvalitní strukturu svých portfolií a stejně tak zkrátí dobu splatnosti aktiv. To vše ve snaze eliminovat negativní následky, které nutně přinese očekávaná změna současné situace na trzích. 

Newsletter