Gross: Utahování měnové politiky nebude bolestivé

Dluhopisový král Bill Gross vydal ve čtvrtek svůj pravidelný ekonomický výhled. Hlavním bodem, na který se známý investor zaměřil, je otázka zvyšování amerických úrokových sazeb. Gross věří, že tento dlouho očekávaný krok proběhne ještě během letošního roku. Jeho dopad na trhy však nebude nijak drastický. Fed si totiž velice dobře uvědomuje důležitost tohoto opatření, a proto bude první zvýšení hodně opatrné.

Grossovy ekonomické výhledy jsou pověstné jeho oblibou v užívání různých přirovnání. V aktuálním vydání přirovnal investor finanční trhy a celou globální ekonomiku ke stolní hře Monopoly. „V tomto novém světě se výnosy investic dostaly na tak nízké úrovně, že riziko každého nového projektu či koupě zeleného domu (narážka na Monopoly, pozn. redakce) nabízí mizivé výnosy s vysokým rizikem. Stejně jako v Monopolech, kde na konci vítězí ten, kdo má nejvíce hotovosti, se dnes cash hromadí ve firemních pokladnách či je využit na odkup akcií. Veškeré investice do strojů a zařízení se odkládají. Faktory jako je stárnutí obyvatel či abnormálně vysoké podíly veřejného dluhu zemí na jejich HDP fungují jako protivítr. Žádný hráč však nedrží kartu „dostaň se z vězení“ oněch faktorů, naopak dveře cely se postupně zavírají,“ přepisuje Grossova slova server Barron’s.

Gross: Dluh nelze řešit dluhem

Ke zvýšení sazeb pak Gross píše následující: „Úředníci Federálního rezervního systému, zdá se, nyní oceňují díru, kterou sami vykopali tím, že dlouhodobě udržují sazby příliš nízko. I přes obstojný ekonomický růst, někteří z nich dobře zaznamenali distorze systému a tím nemám na mysli pouze to, že inflace místo, aby rostla, klesá. Ostatní hráči čelí deflaci v prostředí záporných úrokových sazeb. Fed, na rozdíl od nich, zřejmě provede první tah na pomyslné hrací desce a ve druhé polovině roku 2015 zvýší své úrokové sazby. Nebude to však nijak narychlo, kapitalismus je totiž stále poškozený změnami, které přinesl rok 2008.“ Gross přitom klade důraz na pozvolnost navyšování sazeb. Dle něj je potřeba postupovat opatrně a beze spěchu, aby překvapení trhů, jež si zvykly na snadný přístup k levným penězům, mělo co nejmenší dopady. Jeho osobním tipem je, že Fed k tomuto kroku přistoupí v červenci či srpnu a zvýší sazby o zhruba 25 bazických bodů.

Bill Gross o ropě a „holubičím“ Fedu

Z hlediska výkonnosti ekonomiky je Gross přesvědčen, že nejdůležitější roli hraje i nadále propad cen ropy. Ten by podle jeho názoru měl podpořit ekonomický růst po dobu dvou po sobě jdoucích čtvrtletí, kde by hlavním motorem měla být především spotřeba domácností. Gross očekává, že americká ekonomika poroste v prvním i ve druhém čtvrtletí tempem 3 %.

V druhé polovině roku se pak nízké ceny energií stanou určitou brzdou s tím, jak jednotlivé společnosti budou okrajovat své výdaje. Do toho se dá očekávat další posílení dolaru, které zasáhne americké exportéry. Gross tak počítá s mezičtvrtletním 2% růstem za třetí čtvrtletí a s „pouze“ 1% růstem během posledních tří měsíců letošního roku.

Do budoucna pak dluhopisový král očekává změny. „Kapitalismus závisí na racionální naději, která investorům zaručuje, že své peníze obdrží se zajímavým zhodnocením. Bez toho by se kapitalismus postupně rozložil. Dnes, v lednu 2015, stojí globální ekonomika na pokraji změny.“

Bill Gross momentálně působí ve společnosti Janus Capital, kam v září 2014 přešel z největšího dluhopisového fondu světa Pimco. Jeho popularita v investorském světě je vysoká, což dokazuje i fakt, že po jeho odchodu vybrali investoři z Pimca více jak padesát miliard dolarů prostřednictvím zpětných odkupů podílových listů.

Dluhopisový „král“ Bill Gross varuje před celosvětovou deflací

Newsletter